FC Băbeni 2 a încheiat turul cu punctaj maxim

FC Băbeni 2 are parte de un sezon de excepţie. Claudiu Şchiopu şi colegii săi au încheiat turul campionatului, din Seria Sud a Ligii a V-a, pe primul loc, cu maxim de puncte. Au nouă victorii consecutive, iar principalele urmăritoare din lupta pentru titlu, Olteţul Zătreni şi CS Şuşani, se află la nouă puncte în spatele acestora. Băbenarii au înregistrat ultimul succes din 2017 duminică, 5 noiembrie. Pe teren propriu, aceştia au înfruntat penultima clasată, pe UTD Drăgăşani. Lidera s-a temut că acest meci nu se va disputa. Niciodată de când joacă în acelaşi campionat, cei de la UTD nu s-au prezentat la Băbeni. De această dată au făcut-o, însă nu au venit în efectiv complet. Au intrat doar 10 jucători în teren, astfel că deznodământul era previzibil. Gazdele s-au impus pe terenul de la Valea Mare cu scorul de 8-2. La pauză a fost 4-0. În prima partea a întâlnirii a marcat Florian Drăghia, iar Ilie Ţugurin a realizat hat-trick-ul. În repriza secundă, fratele lui Florian Drăghia, Silviu Drăghia, a dus scorul la 5-0. Oaspeţii au redus din handicap (5-2), însă pe final băbenarii au mai punctat de trei ori, prin Cosmin Stroescu, Marius Durac şi Robert Dudea, alias „Pisoi”, jucător care a revenit la „matcă”, după o perioadă petrecută în Superligă, la prima echipă a celor de la FC Băbeni. „Ne bucurăm că am reuşit să încheiem turul neînvinşi. Avem maxim de puncte şi vom ierna pe primul loc. Aşteptăm returul cu încredere. Dacă vom termina sezonul în fruntea ierarhiei, vrem să mergem în Liga a IV-a. Nu cred că vom face transferuri până la reluarea campionatului. Suntem acelaşi colectiv dintotdeauna. Sperăm ca şi în retur să ne meargă la fel de bine”, a spus liderul formaţiei FC Băbeni 2, Claudiu Şchiopu, care se aşteaptă ca, în retur, să aibă meciuri grele cu CS Şuşani, Recolta Laloşu şi Olteţul Zăteni, formaţiile cele mai bune pe care le-au întâlnit, până acum.