Ex-vâlceanul Adrian Codin, integralist la Atletic Bradu

Având doar un punct în cont după primele patru etape din acest sezon, Atletic Bradu a venit la Horezu încercând să smulgă măcar o remiză, dar planurile oficialilor argeşeni au fost date complet peste cap de evoluţia senzaţională a fotbaliştilor vâlceni. Flacăra s-a impus cu 3-0 şi continuă să fie pe val în Liga a III-a. De precizat este faptul că, pentru echipa din Bradu, a evoluat şi un fotbalist vâlcean, Adrian Codin (în vârstă de 26 de ani), originar din Şirineasa, care a fost folosit integral de antrenorul Bogdan Velicu.
Fostul jucător de la Damila Măciuca şi CSM Rm. Vâlcea a marcat un gol foarte important pentru formaţia argeşeană runda trecută, când Atletic Bradu a remizat, pe teren propriu, cu CSM Alexandria (2-2), deşi a evoluat în inferioritate numerică din minutul 55. În acel duel, Codin a punctat în minutul 45, cu capul, la colţul lung, după un corner, şi a restabilit astfel egalitatea (1-1). După pauză, ambele combatante (Bradu şi Alexandria) aveau să mai înscrie câte un gol, iar partida s-a încheiat la egalitate.
Altfel, de menţionat mai este şi faptul că, printre finanţatorii echipei Atletic Bradu, se numără şi Mirel Vasilichia, care a fost prezent şi la meciul de la Horezu. Acesta a fost sponsor principal la ACS Şirineasa, în sezonul de graţie 2016-2017, când formaţia din comuna administrată de primarul Ion Streinu a obţinut promovarea istorică în Liga a III-a, după ce a triumfat în barajul cu Tractorul Cetate: victorie cu 4-1 pe teren propriu şi înfrângere cu 1-3 în deplasare. (N.C.)