Liga IIIFotbal

Etapă neagră pentru echipele de fotbal vâlcene din Liga a III-a

Sâmbătă, 26 octombrie, a fost o zi cu ghinion pentru ambele echipe de fotbal vâlcene care participă în campionatul Ligii a III-a. Viitorul Dăești a pierdut meciul de pe teren propriu, cu Național Sebiș, iar Flacăra Horezu a fost învinsă în deplasare de Crișul Chișineu Criș. La Fedeleșoiu, partida s-a încheiat la scorul de 3-1 în favoarea oaspeților. A fost 0-0 la pauză. Tabela s-a schimbat în minutul 46. Sebiș a preluat conducerea, dar nu a rămas la timonă pentru mult timp. Dăeștenii au reușit egalarea in minutul 50, prin Neacșu. Soarta întâlnirii a fost decisă pe final. Oaspeții au punctat de două ori, în minutele 86 și în prelungiri și au plecat de la Fedeleșoiu cu toate cele trei puncte. Partida s-a încheiat la scorul de 3-1 în favoarea trupei arădene.

La Chișineu Criș, gazdele s-au impus la limită, cu 1-0. Singura reușită a meciului i-a aparținut lui Modan, care, în minutul 68, a fructificat un contraatac. Horezenii au controlat jocul in proporție de 70 la sută, au avut și ocazii, dar de această dată mingea nu a vrut să intre în poartă. În această dispută, Flacăra nu s-a putut baza pe câțiva jucători importanți, printre care Munteanu și Samson (suspendați pentru cumul de cartonașe galbene), Sebi Preda (accidentat) și Robert Popa (plecat la lotul national). A revenit, în schimb , Covalschi, dar a rezistat pe teren doar o repriză. A acuzat noi probleme medicale și a fost înlocuit la pauză.