„Era un vis prea frumos să ajungem în finală!”

* antrenorul de la Olteţul Zătreni, Nicolae Vâlcu, a recunoscut superioritatea echipei Olteţul Alunu, în semifinalele fazei judeţene a Cupei României

Echipa Olteţul Zătreni a pierdut cu scorul de 5-3 manşa retur cu Olteţul Alunu 2016, din semifinalele Cupei României – faza judeţeană. În condiţiile în care „ortacii” lui Nicolae Birăruţ s-au impus şi în prima partidă, de pe teren propriu, aceştia au acces în premieră în finala care va avea loc la Călimăneşti, pe 6 iunie, unde vor înfrunta echipa locală, Cozia. De partea cealaltă, elevii lui Nicolae Vâlcu au avut, din nou, o prestaţie bună, însă, din păcate, au plătit tribut lipsei de experienţă.
„Am început bine meciul şi am deschis scorul prin Gabriel Herăscu (1-0), după care am încasat două goluri la rând (1-2). Am restabilit egalitatea până la pauză (2-2), prin acelaşi jucător, dar în startul reprizei secunde, chiar în primele cinci minute, am primit încă două goluri (2-4), astfel că soarta calificării era deja pecetluită. Am redus din handicap (3-4), printr-un autogol al adversarilor, după o neînţelegere între portarul lor şi un fundaş, dar, în ultimele minute de joc, adversarii au mai marcat o dată şi meciul s-a terminat astfel cu 5-3”, a precizat Vâlcu.

„Adversarii au fost evident mai buni şi au meritat calificarea”

„Nu mai are rost să ne mai lamentăm acum, adversarii au fost evident mai buni şi meritau să se califice în finală! În plus, de această dată, nu au mai fost nici greşeli de arbitraj, cum s-a întâmplat în manşa tur. Olteţul Alunu a avut un plus de valoare faţă de noi, deoarece avea în lot jucători care au evoluat odată la Minerul Berbeşti (cum ar fi Buliman) sau alţii la fel de buni, pe care i-a adus de la alte formaţii. Era evident aşadar că şansele noastre de calificare în finală sunt reduse. În plus, din câte am înţeles, fotbaliştii de la Alunu au fost şi stimulaţi pentru performanţele din acest sezon. După calificarea în semifinalele Cupei, adică după victoria senzaţională cu Flacăra Horezu, ei au primit câte o mică primă în bani din partea primarului Cristian Birăruţi”, a adăugat Nicolae Vâlcu

„Am realizat o mare performanţă prin ajungerea în semifinale”

În ciuda ratării calificării în finală, antrenorul de la Olteţul Zătreni a ţinut să-şi felicite jucătorii pentru efortul pe care l-au depus în cele două partide din semifinale. „Sunt foarte mulţumit de evoluţia jucătorilor mei, de felul cum au luptat şi cum au abordat acest meci, mai ales că ne-am creat şi acum multe ocazii de gol. De aceea, a şi rezultat un meci foarte frumos şi spectaculos, la finele căruia echipa mai bună a câştigat. Sunt satisfăcut atât de jocul pe care l-am prestat în ambele manşe, cât şi de performanţa pe care am realizat-o în sezonul actual al Cupei României. Să ajungem până în semifinalele competiţiei, ca echipă de Liga a V-a, e fără îndoială o performanţă destul de mare! Cred că era totuşi un vis prea frumos să ajungem în finală şi pe undeva poate că e mai bine că nu ne-am calificat, că nu se ştie ce dezastru se putea întâmpla acolo, la Călimăneşti!”, a conchis Vâlcu. (N.C.)