Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Energetic a câştigat ultimul derby local, cu CS Chimia, din campionatul de junioare I

Miercuri, 22 martie, în Sala Sporturilor „Traian” din Rm. Vâlcea a avut loc derby-ul local, dintre CS Chimia şi Energetic, din campionatul de junioare I. Deşi pentru clasament conta mai puţin câştigătoarea, ambele echipe şi-au dorit victoria. Mai bună s-a dovedit, însă, a fi formaţia de la Energetic, care a câştigat acest duel cu scorul de 33-29. În prima repriză, chimistele au avut mai mult iniţiativa, însă până la pauză elevele lui Ionel Gheorghe şi Stăncuţa Guiu au preluat conducerea şi au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol (scor 13-14). În partea secundă, „oaspetele” au dictat ritmul, iar la final s-au bucurat de succes. În acest meci, Nicoleta Lazăr nu s-a putut baza pe serviciile jucătoarei Dolores Gealapu, care a acuzat anumite probleme medicale. Cea mai bună marcatoare a derby-ului a fost Bianca Stanca, de la CS Chimia, autoare a 12 goluri. Pentru formaţia chimistă au mai punctat: Ana-Maria Gîjulete (7), Roxana Beşleagă (3), Ana-Maria Dina (3), Ramona Papoiu (3) şi Cătălina Măţaru (1). Pentru Energetic au marcat: Mădălina Ancuţa (8), Andreea Preduca (7), Elena Jurj (5), Georgiana Voiculescu (5), Elena Popa (3), Andreea Dobrinescu (2), Andreea Ancuţa (2) şi Elena Voicu (1). Meciul cu Energetic a fost ultimul din sezonul regulat pentru CS Chimia. Mai este o etapă de disputat, pe 8 aprilie, însă atunci va mai juca doar Energetic, echipă care va înfrunta, pe teren propriu, liderul, pe CSŞ Caracal. După această rundă, între 19 şi 23 aprilie, va fi turneul semifinal. Energetic nu va merge acolo din cauza neîndeplinirii criteriului de vârstă impus de FRH. Chimia nu are această problemă şi va putea participa la turneul semifinal, fază în care a obţinut calificarea de pe locul secund în serie. (S.S.)