Liga 6

Elevii lui Iulică Dincă, o primă repriză la indigo cu cea din etapa trecută. Băbenarii, ”groggy” după pauză

În etapa trecută, FC Băbeni a condus-o cu 3-0 pe Cozia Călimăneşti. Părea că nimic nu se mai poate întâmpla, însă partea secundă a fost total diferită. Oaspeţii au egalat. Trupa lui Iulică Dincă a preluat din nou conducerea, iar la ultima fază a fost egalată. Partida din week-end-ul trecut, cu AS Băile Olăneşti, disputată tot la Băbeni, a fost aproape identică.

Gazdele au marcat tot de trei ori în prima repriză, fără să primească vreun gol. A înscris Văcaru, de două ori, iar apoi Laurenţiu Cazan. De la 3-0, s-a făcut 3-3 în partea secundă. AS Băile Olăneşti, care s-a bazat în acest joc, la fel ca mai mareu în ultimele etape, pe mulţi juniori, a reuşit să relanseze meciul. Nu a avut, însă, experienţa Coziei. Băbenarii au preluat din nou conducerea în minutul 82. Pătraşcu a marcat din lovitură liberă pentru 4-3, rezultat consemnat şi la final. ”În prima repriză am avut o misiune uşoară. Oaspeţii nu ne-au pus probleme, dar din nou în repriza secundă, inexplicabil, am pierdut avantajul de trei goluri. Ca să nu mai avem emoţii, cred că trebuie să marcăm vreo şase-şapte goluri în primele 45 de minute. Am început repriza secundă mai greoi, ne-au egalat, însă din fericire finalul ne-a aparţinut. Am marcat dintr-o lovitură liberă şi nu am mai avut probleme. A fost un meci frumos, deschis, în care ambele echipe şi-au văzut de joc. Cei de la Băile Olăneşti au mizat pe câţiva copii de 14, 15, 16 ani, care m-au impresionat prin dăruirea de care au dat dovadă pe teren. În ceea ce ne priveşte, ne dorim să încheiem anul cu bine. Dacă învingem la Păuşeşti Otăsău, încheiem anul pe podium”, a precizat antrenorul echipei FC Băbeni, Iulică Dincă, după succesul cu AS Băile Olăneşti. (S.S.)