Atletism

Elevii de la „Mircea cel Bătrân” au obţinut şase medalii la Naţionalele de atletism dedicate juniorilor 3

Sâmbătă, 21 iulie şi duminică, 22 iulie, la Bucureşti s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru juniori 3. La acest concurs au fost prezenţi şi sportivi vâlceni. Cele mai bune rezultate le-au înregistrat atleţii de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Împreună, au cucerit şase medalii. Leonard Căpăţînă a fost cel mai bun. Elevul Angelei Popescu a cucerit o medalie de aur şi alta de bronz. Leonard a obţinut titlul de campion naţional la triplusalt, cu o performanţă de 13,49 metri. La lungime, a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului cu o săritură de 6,37 metri. Titlul naţional a mai ajuns la Robert Popa (sportiv pregătit de Mihai Despoiu), care a fost cel mai bun la aruncarea greutăţii. Eleva Alinei Predescu Borţa, Dana Govoreanu, o tânără speranţă a atletismului vâlcean, originară din comuna Muereasca, a obţinut două medalii de bronz, la 80 metri garduri şi la 300 metri garduri. Tot la 300 metri garduri, Iarina Ungureanu, sportivă antrenată de Alina Enescu, a cucerit titlul de vicecampioană naţională. (S.S.)