Volei

Elevele Romaniţei Nicolau au bifat încă o evoluţie bună în campionatul de cadete

Echipa de la cadete de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” a crescut de la meci la meci în acest sezon, iar evoluţiile tot mai bune din ultimele partide sunt edificatoare. În ultima confruntare, cea cu LPS Viitorul Piteşti, care a avut loc duminică, 10 februarie, în Sala Capela, elevele Romaniţei Nicolau le-au pus probleme serioase argeşencelor şi doar puţin a lipsit ca vâlcencele să nu-şi adjudece măcar un punct. Duelul s-a încheiat până la urmă cu scorul de 3-1 pentru echipa vizitatoare, care a câştigat iniţial primele două seturi, după care CNMB a redus din handicap.

CNMB şi-a adjudecat cel de-al treilea set din acest sezon

„Din câte am înţeles, echipa noastră de cadete a avut o evoluţie excelentă cu LPS Viitorul Piteşti, în faţa căreia a pierdut destul de strâns, cu 3-1. Mai mult decât atât, două seturi au fost cedate la 21 şi la 22. Ne bucură progresul înregistrat de tinerele noastre voleibaliste”, a subliniat Marius Mărgărit, coordonatorul secţiei de volei de la „Mircea cel Bătrân”
Pentru CNMB, setul câştigat week-end-ul trecut a fost cel de-al treilea din acest sezon. Vâlcencele şi-au mai adjudecat unul – surprinzător! – şi în partida cu lidera incontestabilă a ierarhiei, CS Dacia Mioveni 2012, pe care Irma Ispas & Co. l-au pierdut cu scorul de 3-1, în Sala Capela, pe 13 ianuarie. Ulterior, chiar în urmă cu două săptămâni, fetele de la „Mircea cel Bătrân” au obţinut un set şi în partida cu CSŞ Tg. Jiu. (N.C.)