Echipele de Liga a V-a au tras tare în Cupa României pentru a-şi asigura un meci cu „granzii” din „Elită”

* şapte echipe din ultimul eşalon naţional şi-au asigurat prezenţa în turul următor

Duminică, 21 august, a fost programată să se desfăşoare o nouă etapă a fazei judeţene a Cupei României. În această rundă au avut acces 28 de echipe din ultimul eşalon al fotbalului vâlcean. Dintre cele 14 meciuri programate, doar unul nu s-a disputat. Sportul Genuneni nu a arătat interes faţă de competiţie şi a ales să nu se prezinte la Tomşani, acolo unde ar fi trebuit să o întâlnească pe Unirea din localitate. Astfel formaţia din comuna primarului Dumitru Pearcu şi-a asigurat dreptul de juca în turul următor, cel mai probabil, cu o echipă de liga a IV-a, fără să facă vreun efort. În rest, celelalte 26 de echipe au tras din greu pentru a trece în turul următor.
Misiunea cea mai uşoară pare, însă, a fi avut-o AS Bărbăteşti, care a dispus cu scorul de 6-0 de Oltul Dăeşti. O surpriză s-a consemnat şi la Grădiştea, acolo unde echipa lui Relu Nica a fost învinsă cu scorul de 5-2 de o echipă care a făcut deplasarea doar pentru a onora competiţia şi care era cotată cu şanse mici de a trece mai departe. Puştii lui Enea şi Văduva au reuşit însă să producă surpriza şi au surclasat o echipă care se gândeşte la un loc fruntaş în viitorul sezon de Liga a V-a.
De asemenea, echipele nou înfiinţate au ieşit din Cupa României. CS Mădulari a cedat cu 3-1 în faţa echipei din Prundeni, acelaşi scor, avantajos pentru oaspeţi, fiind consemnat şi în partida de la Voiceşti, dintre Rapid din localitate şi Avântul Amărăşti. O altă nou înfiinţată, Tineretul Olanu, s-a ţinut bine timp de 90 de minute în faţa Viitorului Budeşti (care, prin transferurile efectuate, se anunţă o candidată serioasă la şefia seriei I a Ligii a V-a), însă după 1-1 la finalul timpului normal de joc, a cedat în prelungiri cu 4-1. Tot astfel, nici Ştiinţa Laloşu nu a avut o misiune prea uşoară la Ceramica Lungeşti, echipă revenită în fotbalul organizat după un an de pauză. Gruparea lui Cornel Ciobanu a terminat la egalitate şi cele 90 de minute de joc şi prelungirile (4-4), însă a reuşit să meargă mai departe datorită norocului. A câştigat meciul cu 8-6 în urma loviturilor de departajare şi astfel şi-a împlinit visul de a întâlni într-un meci oficial o echipă de Liga a IV-a.