Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiverseHandbal

După patru victorii şi cinci înfrângeri, România s-a clasat doar pe locul 8 la Mondialul Under 20 din Ungaria

Naţionala de tineret a României, din care au făcut parte şi trei handbaliste vâlcene (extrema dreaptă Alexandra Badea – de la noul SCM, portăriţa Raluca Kelemen – de la HC Zalău şi interul dreapta Bianca Berbece – care e împrumutată de CS Chimia la Activ Plopeni), a terminat doar pe locul 8 turneul final al Campionatului Mondial Under 20, care s-a desfăşurat în perioada 1-14 iulie, în oraşul Debrecen, din Ungaria. În ultimul meci, tricolorele au fost învinse de Franţa, cu scorul de 30-24 (după 16-11, la pauză). În acest duel, cele mai prolifice jucătoare din tabăra noastră au fost Alexandra Severin (de la Dinamo Bucureşti) – 6 goluri şi Andreea Tecar (Minaur Baia Mare) – 5.
Berbece a evoluat 4,08 minute împotriva reprezentativei din Hexagon şi a înscris o dată, în timp ce Badea n-a punctat deloc în cele 17,04 minute în care s-a aflat pe teren. Altfel, Kelemen a fost folosită integral (60,00 de minute) de selecţionerii Gheorghe Tadici şi Grigore Albici.
Bilanţul naţionalei de handbal feminin a României la acest turneu final al Campionatului Mondial Under 20 a fost unul negativ: patru victorii (din care trei în grupa iniţială şi una în optimi) şi cinci înfrângeri (două în grupa iniţială, una în sferturi şi alte două în turneul pentru locurile 5-8).
În acest an, titlul suprem la nivel de tineret a fost adjudecat chiar de Ungaria, echipă care ne-a şi eliminat în sferturi, cu 31-26 (după ce România a condus cu 17-14, la pauză!). Naţionala ţării gazdă a trecut ulterior, în semifinale, de Coreea de Sud, cu 30-25, iar în finală de Norvegia, cu 28-22. (N.C.)