Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

După Minerul Berbeşti, elevii lui Nicolae Vâlcu au făcut instrucţie şi cu Viitorul Budeşti 2012

* Olteţul Zătreni s-a calificat en-fanfare în şaisprezecimile fazei judeţene a Cupei României

Semifinalistă în ediţia precedentă a Cupei României, Olteţul Zătreni speră într-un nou sezon de excepţie în această competiţie. Pe 25 noiembrie, fotbaliştii pregătiţi de Nicolae Vâlcu au depăşit fără probleme cel de-al doilea tur, după o victorie de senzaţie, 3-0, pe teren propriu, cu Minerul Berbeşti (locul 2 în Seria Sud a Ligii a IV-a). În şaisprezecimi, fotbaliştii din Zătreni au dat piept cu Viitorul Budeşti 2012, o echipă la fel de incomodă, care evoluează tot la nivelul Ligii a IV-a, dar în Seria Nord, unde ocupă poziţia a treia după 13 etape. Şi de această dată, „sudiştii” au avut o evoluţie admirabilă şi s-au impus cu scorul de 7-4 (după 3-0, la pauză), prin golurile marcate, pe rând, de Mircea Herăscu, Lucian Pătrulescu (2), Cosmin Ioja, Gheorghe Toşa şi Marian Pap (2).

Spectacol la Zătreni! După 3-0 la pauză, repriza secundă s-a încheiat la egalitate (4-4)

„Practic, meciul cu Viitorul Budeşti 2012 nu a avut istoric! Am deschis scorul rapid, în minutul 5, iar până la pauză am mai marcat de încă două ori. Astfel, după prima repriză, conduceam deja cu 3-0. Partea a doua a meciului a fost mult mai spectaculoasă, deoarece s-au înscris nu mai puţin de opt goluri, iar rezultatul acesteia a fost egal (4-4). Scorul a evoluat astfel: 3-1, 5-1, 5-3, 6-3, 6-4, 7-4. N-am mai deloc împotriva echipei de lângă Râmnic şi, chiar dacă ocupa locul 3 în Seria Nord a Ligii a IV-a, le-am spus de la început jucătorilor mei că nu e una de neînvins. Şi s-a văzut pe teren că noi am fost evident mai buni!”, a subliniat Nicolae Vâlcu.
„În altă ordine de idei, ţin să remarc faptul că meciul cu Viitorul Budeşti 2012 a fost unul foarte frumos şi s-a jucat într-un spirit desăvârşit de fair-play. Practic, nici n-a fost nevoie de intervenţia medicului pe durata acestei partide! Ceea ce m-a surprins însă neplăcut a fost atitudinea plângăcioasă a adversarilor, care au venit la Zătreni cu fiţe de vedete! Din cauza neputinţei, s-au certat şi cu arbitrul. S-au mai şi văitat la final că n-au avut mulţi titulari şi că acesta ar fi motivul pentru care au pierdut, dar aşa zic toţi când iau bătaie! Păi, noi ar trebui să ne pângem cu adevărat, că ne-a lipsit Laurenţiu Vâlcu, poate cel mai bun jucător din lot, care a fost plecat la Bucureşti! Şi nu l-am avut nici pe portarul titular, Victor Herăscu, aşa că între buturi a stat tânărul atacant Gabriel Herăscu (19 ani), care s-a întors pentru o perioadă de la muncă din străinătate, pentru meciurile din Cupa României. Aşadar, am fost privaţi de o mare „gură de foc” în atac. Probabil că ne-am fi impus şi mai drastic, dacă juca şi el în ofensivă! Culmea, vârfurile noastre n-au înscris nici măcar un gol în acest duel, pe lista marcatorilor fiind doar fundaşi şi mijlocaşi. Cu portarul titular şi cu Gabriel Herăscu în atac, am fi obţinut o victorie mult mai clară cu Budeşti. Una peste alta, aşa cum am mai zis, nu ne-am temut deloc de adversari, i-am tratat ca pe o echipă oarecare şi i-am învins net. Victoria e tot ce contează, doar rezultatul final va rămâne în istorie”, a mai adăugat antrenorul de la Olteţul Zătreni. (N.C.)