Dublă bucurie pe stadionul Hidro: Chimia a sărbătorit promovarea, iar Stejarul, dreptul de participare la baraj

Duminică, 18 iunie, pe terenul de la Hidro s-a desfăşurat partida din ultima etapă a play-off-ului din Seria Est a Ligii a IV-a, dintre primele două clasate, Chimia 2012 Rm. Vâlcea şi Stejarul Vlădeşti. Lidera era deja cu titlul în buzunar, pe când oaspeţii aveau nevoie de o victorie pentru a prinde barajul pentru promovarea în Superligă. „Stejarii” au suferit până în ultima clipă în acest duel pentru îndeplinirea obiectivului. Au deschis scorul în minutul 4, prin Bogdan Grătar, însă cu cinci minute înainte de pauză, Florin Ştefan a restabilit egalitatea, fiind servit perfect de căpitanul „Ţuţu” Nicolae Popa. În partea secundă, Chimia a avut momente în care şi-a ţinut adversara la respect. În acest timp, a şi preluat conducerea. Lucian Munteanu a înscris pentru 2-1. În minutul 65, Stroe a readus, însă, speranţa în tabăra echipei sale, reuşind egalarea (2-2). Când părea că lucrurile tind să se aşeze pentru „stejarii” din Vlădeşti, Pătraşcu a încercat, la întâmplare, o boltă, din flancul stâng, de la mare distanţă. A ieşit un euro-gol, care i-a îngropat pe oaspeţi. Părea că nimic nu se mai poate întâmpla. Era deja minutul 84, iar Andrei Neagoe şi colegii săi nu reuşeau să găsească spaţiul porţii, în ciuda rezistenţei modeste opusă de gazde. Până la urmă, în minutul 89, s-a făcut 3-3. Gruparea din Vlădeşti mai avea nevoie de un gol, cel de 4-3, pentru a termina sezonul pe locul secund. L-a înscris Robert Ionescu, în prelungiri.

Artificii şi confetti pentru campioni

La final, ambele echipe au fost mulţumite. Oaspeţii că au prins locul secund şi vor juca barajul pentru promovarea în Superligă, iar gazdele că au terminat sezonul în fruntea ierarhiei. Chimia a şi fost premiată de preşedintele AJF, Constantin Pintilie, pentru performanţa realizată în acest sezon. A primit un rând de echipament, o minge, chelen, medalii şi cupă. Campionii au dorit ca acest moment să fie sărbătorit cum se cuvine, astfel că au adus la teren artificii şi confetti, pentru a crea atmosfera similară unei premieri de Champions League. Printre cei care au primit medaliile de campioni s-a regăsit şi Radu Stoian, jucător care a absentat, pentru un timp, de la echipă, fiind plecat cu serviciul la Bucureşti. El se numără printre membrii fondatori ai Chimiei. Stoian a jucat în ultimele două meciuri ale echipei sale din acest sezon.