Liga NationalaHandbal

Drum liber spre titlu! SCM a trecut cu bine şi de „halta” Zalău

De „Ziua Îndrăgostiţilor” au fost la Craiova, iar de Dragobete, la Zalău! Din dragoste pentru handbal şi din dragoste pentru suporteri, care aşteaptă ca Vâlcea să redevină campioană a României, duminică, 24 februarie, „municipalele” au tras cu dinţii pentru o nouă victorie, care să le apropie şi mai mult de titlul naţional. SCM a trecut cu bine de „halta” Zalău, practic ultima mare piedică înaintea derby-ului campionatului, cu CSM Bucureşti. Prima repriză a fost destul de tensionată, cu trei eliminări în tabăra Vâlcii şi două în cea a gazdelor. Una a fost de bancă, după ce antrenorul Zalăului, Gheorghe Tadici, şi-a manifestat nemulţumirile legate de arbitraj în stilu-i caracteristic, fără menajamente. În ceea ce priveşte jocul, după un debut echilibrat, vâlcencele au preluat controlul. Cea mai mare diferenţă, de şase goluri în favoarea liderei Ligii Florilor, s-a consemnat în minutul 21, scor 12-6 pentru SCM, după o acţiune a Aliciei Fernandez. Pe final de repriză, vâlcencele au lăsat garda jos şi le-au permis zălăuancelor să se apropie la trei goluri: 15-12 (la pauză).

Primele 10 minute după pauză au fost din nou echilibrate. A urmat, însă, un joc pe contre, favorizată fiind SCM, care s-a distanţat pe tabelă. În minutul 49, lidera avea un avantaj de şapte goluri: scor 24-17, care a asigurat un final fără emoţii. În ultimele 11 minute, gazdele au mai redus din handicap, dar fără să pună în pericol planurile oaspetelor. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 29-24 în favoarea SCM-ului, a doua echipă, după CSM Bucureşti, care reuşeşte în acest sezon să se impună în „patria” lui Tadici, la Zalău.

Cea mai bună marcatoare a SCM-ului la Zalău a fost Iryna Glibko, care, după două partide mai puţin reuşite, a făcut un meci bun în tricoul Vâlcii. Glibko a înscris de 10 ori. Patru goluri au fost din 7 metri. Iryna a avut şi o ratare de la linia de 7 metri. „Municipalele” au mai beneficiat de alte două lovituri de penalitate pe final de partidă, ambele transformate precis de Cristina Florica. Pentru SCM Rm. Vâlcea au mai punctat la Zalău, în afară de Glibko şi Florica: Vasilleuskaya (7 goluri), Popa (3), Lopez (3), Fernandez (1), Petrovic (1), Băcăoanu (1) şi Pricopi (1).

La Zalău, la fel ca şi la Craiova, în etapa precedentă, handbalistele de la poalele Capelei au beneficiat şi de sprijinul suporterilor. Galeria SCM-ului a avut câteva schimburi de replici, prin intermediul bannerelor, cu cea a Zalăului, care au amintit de vechile derby-uri dintre Oltchim şi Silcotub. Însă, în cea mai mare parte a timpului, ultraşii vâlceni s-au concentrat pe susţinerea favoritelor, care le-au răsplătit eforturile printr-un nou succes în faţa unei formaţii de tradiţie din handbalul românesc.

Altfel, până la meciul cu CSM Bucureşti, din 13 martie, din Sala „Traian”, care va decide, în proporţie de peste 90 la sută, titlul naţional, echipa de handbal vâlceană mai are un singur „hop”, la Galaţi. Partida cu CSM Galaţi va avea loc pe 8 martie. (S.S.)