Atletism

Doi vâlceni, medaliaţi la Balcaniada de Atletism din Bulgaria

Luni, 2 septembrie şi marţi, 3 septembrie, la Pravets, în Bulgaria, s-a desfăşurat cea de-a 72-a ediţie a Campionatului Balcanic de Atletism pentru seniori. La acest concurs au avut reprezentanţi 19 ţări. România s-a bazat în Bulgaria pe 48 de sportiv. Trei au fost vâlceni: Ionuţ Drăguşin, Alin Firfirică şi Rareş Toader. România a cucerit 18 medalii, dintre care cinci de aur, opt de argint şi cinci de bronz, clasându-se pe locul 4 la general. Drăgăşăneanul Ionuţ Drăguşin s-a clasat pe locul 9 la 1500 metri şi pe locul 13 în cursa de 800 metri. Rareş Toader a cucerit bronzul la aruncarea greutăţii, cu o performanţă de 20,30 metri, cu 41 de centimetri mai puţin decât campionul balcanic, Andrei Gag. La disc, Firfirică a fost cel mai bun. A luat aurul balcanic cu o aruncare de 63,67 metri. (S.S.)