Liga II

Doi vâlceni, delegaţi la primul joc din play-off-ul Ligii a II-a

Vineri, 3 iulie, a avut loc primul meci din play-off-ul Ligii a II-a. La Tr. Măgurele, Turris, din localitate, a primit vizita formaţiei FC Argeş. În acest joc au fost implicaţi trei vâlceni: un fotbalist şi doi arbitri, respectiv Cătălin Pîrvulescu, Cătălin Buşi şi Florin Păunescu. Pîrvulescu, fundaşul grupării pregătite de Erik Lincar, a fost integralist. Samson Nwabueze nu s-a aflat pe raportul de joc. Turris a obţinut doar o remiză din acest joc. Întâlnirea s-a încheiat cu un scor alb, 0-0, deşi gazdele au jucat aproape o repriză întreagă în superioritate numerică. La trei minute de la reluare, Serediuc (FC Argeş) a fost eliminat pentru o intrare dură la un adversar, într-o fază disputată la mijlocul terenului. În acest meci, Cătălin Buşi a îndeplinit atribuţiunile celui de-al patrulea oficial, iar Florin Păunescu s-a aflat la una dintre linii. La centru a fost delegat Lucian Rusandu, din Sf. Gheorghe. La cealaltă linie s-a aflat Stelian Slabu, din Braşov. Pentru Cătălin Buşi a fost cel de-al doilea meci oficial după pauza provocată de pandemie. Tot în această săptămână, preşedintele CJA Vâlcea a mai fost ”rezervă” şi la partida din play-out-ul Ligii I, dintre Academica Clinceni şi Sepsi Sf. Gheorghe, care a avut loc miercuri, 1 iulie, pe terenul formaţiei ilfovene. (S.S.)