Atletism

Discobolul Alin Firfirică şi-a trecut în cont o nouă medalie de aur la seniori

În urmă cu câteva zile s-a desfăşurat Cupa Aradului „Ziridava”. Competiţia a fost dedicată aruncătorilor. La aceasta au fost prezenţi 60 de sportivi, de la mai multe cluburi din ţară. Printre ei s-a regăsit şi discobolul vâlcean Alin Firfirică. Atletul legitimat la clubul CSA Steaua a încercat să-şi depăşească limitele. A realizat unul dintre cele mai bune rezultate din concurs, conform criteriilor de punctaj, fiind, astfel, recompensat cu un premiu în bani de organizatori. „Firfi” a câştigat concursul de seniori de la aruncarea discului, reuşind o aruncare de peste 60 metri (mai exact 60,40 metri). Pe locul secund la disc s-a clasat Denis Both (de la CSU – CSM Arad), cu o aruncare de 45,81 metri, în timp ce locul 3 a fost ocupat de Horia Ianc (de la CSU Reşiţa), care a aruncat 40,70 metri. La Arad, sportivii prezenţi s-au mai întrecut la aruncarea ciocanului, a greutăţii, dar şi la aruncarea suliţei. Pentru Alin Firfirică, această competiţie a reprezentat doar un bun prilej de pregătire pentru concursurile de anvergură care îl aşteaptă în perioada următoare. Prestaţia sa la Cupa Aradului a fost urmărită şi de către preşedintele Federaţiei Române de Atletism, Florin Florea.
Pentru aruncători urmează Grand Prix-ul de la Snagov. Acesta este programat să se desfăşoare sâmbătă, 12 mai. (S.S.)