Deşi a pierdut finala, HCM Rm. Vâlcea a avut o comportare onorabilă în partida cu CSM Bucureşti

Duminică, 1 aprilie, HCM Rm. Vâlcea a avut o comportare mai mult decât onorabilă în duelul cu campioana en-titre a ţării, CSM Bucureşti, în finala Cupei României, care s-a disputat în Sala „Olimpia”, din Ploieşti. Deşi au pierdut meciul cu scorul de 29-22 (după 15-10, la pauză), handbalistele antrenate de Gheorghe Sbora s-au ridicat, în dese rânduri, la nivelul mult mai galonatelor lor adversare.

Vâlcencele s-au ţinut scai de „tigroaice”, în prima repriză

Vâlcencele au condus o singură dată pe tabela de marcaj (1-0, în minutul 1), dar, în ciuda acestui aspect, au oferit o replică dârză „tigroaicelor” din Capitală. După ce au trecut în avantaj, elevele suedezului Per Johansson nu le-au mai lăsat însă nicio şansă de victorie jucătoarelor de la HCM. CSM Bucureşti s-a desprins încet, dar sigur, în învingătoare, iar asta deşi „briliantul” Cristina Neagu a ieşit mai puţin la rampă. HCM s-a menţinut la doar trei goluri distanţă de adversare până în minutul 18 (când scorul era 9-6 pentru fruntaşele Ligii Florilor), dar, pe final de repriză, „tigroaicele” s-au desprins la cinci „lungimi”: 15-10.

Croata Marina Razum a făcut minuni între buturile HCM-ului

Cu croata Marina Razum (FOTO) între buturi, care a făcut pur şi simplu minuni prin intervenţiile de zile mari pe care le-a avut şi a limitat astfel proporţiile scorului, HCM Rm. Vâlcea s-a ţinut scai de bucureştencele şi după revenirea de la vestiare. Iryna Glibko & Co. au cedat însă complet iniţiativa în ultimul sfert de oră al partidei, când CSM Bucureşti s-a desprins chiar la opt goluri diferenţă: 22-14 (minutul 48). Acelaşi ecart s-a mai înregistrat de încă trei ori până la final: 26-18 (minutul 54), 28-20 (minutul 57) şi 29-21 (minutul 60). Până la urmă, scorul final avea să fie stabilit de tânăra extremă dreapta Alexandra Badea: 29-22.

Ucraineanca Iryna Glibko a marcat 10 goluri în faţa campioanei

Prin cele 10 goluri pe care le-a înscris (trei fiind din 7 metri), ucraineanca Iryna Glibko a fost jucătoarea care le-a pus cele mai multe probleme „tigroaicelor” din Capitală. Altfel, pentru HCM, şi-au mai trecut numele pe lista marcatoarelor Natallia Vasileuskaya (4 goluri), Maria Gavrilă (4), Cristina Florica (2), Marta Lopez-Herrero (1) şi Alexandra Badea (1). (N.C.)