Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Deşi fără mulţi dintre titulari, AS Mihăeşti a obţinut o victorie clară la Băbeni

FC Băbeni 2 a reuşit, în şaisprezecimile fazei judeţene a Cupei României, să producă surpriza. A eliminat-o din competiţie pe finalista ediţiei precedente a competiţiei, Olteţul Alunu 2016, pe care a învins-o cu scorul de 4-3. Duminică, 9 decembrie, în optimi, Claudiu Şchiopu, Emil Zaharioiu, Robert Dudea şi colegii lor au înfruntat, pe teren propriu, tot o echipă din „Elită”, pe AS Mihăeşti. Oaspeţii s-au temut de acest joc, mai ales că nu au avut întreg lotul la dispoziţie. Au lipsit, printre alţii, Adi Glăvan, Dan Smarandache („Byu”), dar şi portarul George Vîlceanu. Cu Cristi Rădulescu în poartă şi alte improvizaţii, AS Mihăeşti s-a descurcat bine în prima parte a întâlnirii. La jumătatea reprizei, emoţiile mihăeştenilor s-au mai risipit după ce doctorul Mihai Mitrache a reuşit deschiderea scorului. La doar un minut distanţă, golgheterul oaspeţilor, Mădălin Bărzăgeanu, a majorat avantajul echipei sale la 2-0. Gazdele nu au dezarmat. Au încercat să întoarcă soarta partidei. Puteau reduce din handicap în minutul 30, însă Dudea, alias „Pisoi”, a ratat dintr-o poziţie mai mult decât favorabilă. Cristi Rădulescu a intervenit miraculos, evitând o situaţie complicată pentru colegii săi. Până la pauză, Bărzăgeanu a mai avut câteva ocazii, pe care le-a tratat, însă, cu superficialitate. În partea secundă, băbenarii au pus o presiune permanentă pe apărarea adversarilor. Deşi au stat mai mult în jumătatea adversă de teren, nu au reuşit să-l învingă pe veteranul Cristi Rădulescu. În ultimul sfert de oră, gazdele au fost prinse de trei ori pe contraatac şi astfel s-a scris istoria jocului. În minutul 76, Bărzăgeanu a punctat pentru a doua oară în acest meci, apoi pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Laurenţiu Popescu. Ultima reuşită a întâlnirii i-a aparţinut tânărului Vlad Văcaru. 90% din contribuţie a avut-o, însă, Bărzăgeanu, care, altruist, de pe linia porţii, i-a scos mingea în centru tânărului său coleg, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Întâlnirea s-a încheiat, aşadar, la scorul de 5-0 în favoarea celor de la AS Mihăeşti, care au o şansă bună de a ajunge chiar în finala Cupei României, dacă evită, până atunci, primele două clasate din Superligă, pe Viitorul Dăeşti şi Minerul Costeşti, singurele formaţii din „Elită” care au mai rămas în competiţie.
Pentru FC Băbeni 2 au evoluat în această partidă: G. Prancă – C. Şchiopu, R. Grecu (D. Chebar – min. 83, jucător în vârstă de 52 de ani!), C. Dobre, M. Radu, A. Negrea (C. Mutu – 46), Fl. Drăghia, S. Drăghia, R. Mercin (P. Durac – 58), E. Zaharioiu, R. Dudea.
AS Mihăeşti s-a bazat pe jucătorii: D. Rădulescu – A. Gheorghe. D. Mojoiu, B. Ilinescu, C. Tudorică, L. Popescu, C. Mărăcine, M. Mitrache, M. Bărzăgeanu, A. Sîrbu, I. Cîţă (V. Văcaru – 46).