Derbiul local din campionatul de junioare I a fost câştigat de CS Chimia

saftaPrimul meci oficial al anului din campionatul de junioare I a coincis cu derby-ul local dintre Grupul Şcolar Energetic Rm. Vâlcea şi CS Chimia Rm. Vâlcea. În debutul campionatului duelul dintre cele două formaţii vâlcene a fost câştigat pe teren de echipa lui Aurelian Roşca (care a pierdut totuşi meciul la masa verde, cu 10-0), însă de această dată, în prima partidă din retur s-au impus elevele Nicoletei Lazăr, care au reuşit să practice un joc bun, dătător de speranţe pentru cel de-al doilea eşalon handbalistic al ţării, acolo unde evoluează o mare parte dintre junioarele Chimiei, competiţie care se va relua în februarie. Meciul de junioare I inter-judeţean, ce a avut loc duminică, 15 ianuarie, după ora prânzului, la Energetic, a fost echilibrat în primele minute. Tinerele handbaliste de la Energetic au încercat să dea o replică bună şi să demonstreze că rezultatele obţinute până acum, într-un campionat în care adversarele sunt mai mari de vârstă decât ele, nu sunt întâmplătoare. Însă pe final de primă repriză, chimistele au forţat şi au reuşit să se distanţeze pe tabelă, intrând la pauză cu un avantaj de cinci goluri: 14-9. Deşi nu s-a putut baza prea mult pe poartă, goal-keeperii dovedind că sunt uşor ieşiţi din formă, CS Chimia a reuşit să-şi mărească în partea secundă avantajul şi să spulbere orice emoţie că ar putea consemna un rezultat negativ. Eliza Bucura şi extrema Bianca Nichita, ajutate de celelalte colege, au preluat frâiele partidei şi au terminat meciul en-fanafare. Chimistele s-au impus cu scorul de 32-17 în faţa colegelor mai mici de la Energetic, care reuşiseră să le smulgă victoria în primul meci al sezonului.

Nicoleta Safta, jucătoarea-vedetă a grupării chimiste, a fost doar spectator la meciul de la Energetic

În partida de la Energetic, dintre echipa liceului din nordul Râmnicului şi CS Chimia ar fi putut fi urmărită la lucru şi noua achiziţie a campioanei României, Nicoleta Safta. Aceasta are dreptul de a evolua atât pentru Oltchim, în Liga Naţională, cât şi pentru CS Chimia, în campionatul de junioare I. Safta a avut însă doar statutul de spectator de lux la partida jucată de colegele sale la Energetic, în prima etapă din retur. Ea a fost în tribună şi şi-a susţinut colegele cu încurajări, fără să contribuie din teren la victoria chimistelor. (S.S.)

La sfârşitul săptămânii, echipa de la Energetic va întâlni formaţia CSŞ Caracal, iar Chimia va da piept cu CSŞ Sibiu

În wek-end-ul care urmează, handbalistele de la Energetic şi cele de la Chimia, care evoluează în campionatul de junioare I vor juca tot la Vâlcea. Grupul Şcolar Energetic, echipă coordonată de secundul de la Oltchim, Aurelian Roşca, va da piept pe teren propriu cu CSŞ Caracal, o grupare destul de puternică la acest nivel, în timp ce CS Chimia va întâlni în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea (meciul se joacă duminică, 22 ianuarie), formaţia reprezentând Clubul Sportiv Şcolar din Sibiu. (S.S.)