Atletism

De Ziua Naţională, la Maraton. Prin ger şi ninsoare, Constantin Truşcă a alergat 21 de kilometri

Constantin Truşcă a ales să-şi petreacă Ziua Naţională a României alergând, prin ger şi chiar ninsoare, în unele momente, prin parcul IOR din Capitală. A participat la o nouă ediţie a Maratonului 1 Decembrie, competiţie la care au luat startul peste 1200 de iubitori de mişcare, din România, dar şi din afara ţării. ”Bebe” Truşcă a ocupat locul 4 la categoria +50 de ani. ”A fost greu din cauza frigului. Am alergat şi vara pe acest traseu, însă când temperaturile sunt normale, e altceva. Acum am terminat cei 21 de kilometri întro oră şi 48 de minute. În ultimii kilometri am resimţit şi dureri la nivelul tendonului şi nu am mai forţat. Per ansamblu, a fost bine. Locul 4 e unul onorabil. Sunt mândru că de Ziua României, în timp ce alţii stau la căldură, beau un şpriţ, se uită la televizor, eu am putut să particip la o competiţie de acest nivel. A fost şi ziua fetei mele. Poate ar fi trebuit să stau acasă, dar nu am putut. Odată cu acest concurs s-a încheiat anul competiţional pentru mine. Urmează sărbătorile, iar de la jumătatea lunii ianuarie îmi voi relua activitatea. Mulţumesc celor care m-au sprijinit şi de această dată, Dacos, Boromir, Marna şi Hardwood”, a transmis Constantin Truşcă, la întoarcerea de la Bucureşti. (S.S.)