Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Darius Pleantă, erou pentru Athletico! Nou-promovata a trecut lejer de Viitorul Păuşeşti Măglaşi (4-0)

Nou-promovata Ahletico Băile Govora merge ceas în Liga a IV-a! La finele săptămânii trecute, echipa condusă de Bogdan Tudor a obţinut cea de-a treia victorie consecutivă din acest sezon, după ce s-a impus clar, pe teren propriu, în faţa grupării Viitorul Păuşeşti Măglaşi, cu scorul de 4-0 (după 3-0, la pauză). Golurile învingătorilor au fost marcate de Darius Pleantă, Cătălin Ciucă, Marinel Mazilu şi Ilie Vişan. Jucătorul meciului a fost Darius Pleantă (în vârstă de 35 de ani), care, pe lângă golul înscris, a avut o evoluţie bună în teren şi a reuşit inclusiv un assist. Acesta a venit în vară din Liga a V-a, de la Tineretul Surpatele, la fel ca şi Ilie Vişan, care a punctat la rândul său în duelul de duminica trecută. Tot în pauza competiţională a ajuns la Băile Govora şi Marinel Mazilu (de la AS Mihăeşti).

Portarul Florin Dinucu, la primul meci fără gol încasat!

„Cu toate că scorul a fost 4-0, meciul cu Viitorul Păuşeşti Măglaşi a fost aprig disputat. Oaspeţii au dat dovadă de curaj şi au avut numeroase atacuri, mai ales spre finalul celei de-a doua reprize. Ei au trimis o dată mingea în bară, după care au ratat monumental, cu poarta goală în faţă!”, a declarat Florin Dinucu, care a stat şi de această dată între buturile echipei Athletico şi a bifat astfel primul meci fără gol primit din sezonul actual. „Am avut din nou baftă, deoarece, în minutul 85, la 4-0, am încercat un dribling în careul propriu, un adversar mi-a furat mingea, dar a şutat incredibil peste poartă, din 6 metri! Asta e, ca portar, trebuie să mai ai şi noroc, cum se spune! De altfel, la fel s-a întâmplat şi la meciul precedent, de la Mălaia, unde am câştigat cu 2-1 iar un adversar a trimis mingea cu capul pe lângă poarta goală! În ceea ce ne priveşte, ne-a bucurat iarăşi numărul mare de oameni care au venit la acest meci. Nu au fost doar suporterii noştri, ci şi câţiva reprezentanţi ai echipelor adverse, cărora le e teamă de noi şi ne urmăresc mereu evoluţiile”, a adăugat Dinucu.
În acest duel, pentru Athletico Băile Govora au evoluat următorii jucători: Florin Dinucu – Cătălin Ciucă, Andrei Gînţă, Alexandru Bunget, Marinel Mazilu, Sorin Constantin, Viorel Şerban, Vili Iordăchescu, Darius Pleantă, Alexandru Rădulescu, Ilie Vişan. După pauză, au mai intrat pe teren Laurenţiu Badea, Cristian Dumitrescu, Claudiu Stancu şi Romeo Muşat. Aceştia au fost coordonaţi de pe margine de preşedintele Bogdan Tudor, vicepreşedintele Nicolae Olaru şi de delegatul Costel Stroescu. (N.C.)