DiverseHandbal

Cu vâlceanca Diana Ciucă între buturi, naţionala de junioare a obţinut trei victorii şi o remiză la Mondial

* tinerele jucătoare tricolore s-au calificat deja în optimile de finală ale competiţiei

Naţionala de handbal feminin a României face senzaţie la Campionatului Mondial de junioare, care se desfăşoară în perioada 7-19 august, în două săli de sport din oraşul Kielce (din Polonia). La această competiţie participă cele mai bune 24 de reprezentative Under 18 din lume, care au fost împărţite în patru grupe de câte şase echipe, în care, în prima fază, se joacă după sistemul ficare cu fiecare. Ulterior, primele patru clasate din fiecare grupă vor obţine calificarea în următoarea etapă a competiţiei, optimi de finală, fază din care turneul se va disputa în sistem eliminatoriu.

Pe banca tehnică a reprezentantivei noastre se află şi Ildiko Kerekes Barbu, ca antrenor cu portarii

În prima fază a competiţiei, naţionala de junioare a ţării noastre a fost repartizată în grupă alături de reprezentativele Slovaciei, Austriei, Poloniei, Angolei şi Germaniei, iar până în prezent tinerele tricolorele le-au întâlnit deja pe primele patru dintre acestea. Jucătoarele pregătite de Carmen Amariei (pe banca tehnică aflându-se şi vâlceanca Ildiko Kerekes Barbu, în postura de antrenor cu portarii) au avut evoluţii bune în fiecare meci şi au bifat trei succese şi o remiză în cele patru meciuri jucate.
Printre jucătoarele care sunt prezente în această perioadă la turneul final al Campionatului Mondial Under 18 din Polonia se numără şi două handbaliste vâlcene. Este vorba de portăriţa Diana Ciucă (de la SCM Rm. Vâlcea) şi de Roberta Stamin (de la CS Chimia).

Jucătoarele pregătite de Carmen Amariei au obţinut victorii lejere în meciurile cu Austria şi Polonia

După victoria la limită din primul duel, de marţi, 7 august, cu Slovacia, 22-21 (după ce România a fost condusă la pauză cu 11-10), au urmat două succese lejere pentru tricolore, dar şi o remiză. Naţionala de junioare a ţării noastre a disputat cel de-al doilea meci la competiţia de la Kielce în compania Austriei, naţională care a înlocuit Brazilia, după ce formaţia sud-americană şi-a anunţat retragerea de la Campionatul Mondial, cu puţin timp înainte de startul competiţiei. Tricolorele au câştigat la pas întâlnirea de joi, 9 august, cu scorul de 37-19 (după 21-8, la pauză).
Vineri, 10 august, tricolorele au înfruntat naţionala ţării gazdă, Polonia, de care au dispus de asemenea fără mari emoţii, cu 28-19 (după 13-10, la pauză). Duminică, 12 august, junioarele României s-au lovit însă din plin de rezistenţa naţionalei Angolei, care a reuşit să obţină o remiză în faţa tricolorelor. Meciul s-a încheiat cu scorul de 19-19 (după ce fetele noastre au condus cu 12-8, la pauză).
Luni, 13 august, de la ora 21.00, România va disputa ultimul meci din Grupa A la turneul final al Campionatului Mondial Under 18 din Polonia, împotriva naţionalei Germaniei. (N.C.)