”Cu Măldăreşti, am dat de şase ori mingea în bară. Am ratat şi un penalti. Nu au câştigat adversarii un punct, ci l-am oferit noi”

După şase victorii consecutive, Prim Stroeşti a pierdut şefia în Seria Vest a Ligii a V-a. Mai întâi a scos doar un egal la Popeşti, iar duminică, 27 octombrie, pe teren propriu, a remizat şi cu Progresul Măldăreşti. Partida s-a încheiat la scorul de 2-2. O repriză a aparţinut gazdelor, iar cealaltă, oaspeţilor. Ţinând cont de desfăşurarea partidei, rezultatul poate fi considerat echitabil.

”Am deschis scorul în minutul 4. Alin Roşianu a prins un şut imparabil, care a lovit bara laterală şi apoi s-a oprit dincolo de linia porţii. Am avut şansa să facem 2-0. Am primit penalti. Pripor a executat bine, dar mingea a lovit bara laterală. Am avut ocazii rarisime, una cu poarta goală, altele singur cu portarul. Nu se supăra nimeni dacă era 5-0. Am lovit de şase ori bara. Mogoşanu a şutat la vinclu de am crezut că se rupe poarta! În minutul 40, a fost un corner şi din 6 metri Luţescu ne-a egalat. A doua repriză ne-au dominat. Au avut şi ei ocazii. Au condus cu 2-1, noi am egalat prin Cosmin Roşianu, fratele lui Alin, marcatorul primului gol. Am mai avut şi noi ocazii în partea secundă, dar adversarii ne-au fost superiori. Măldăreşti e echipă bună, peste Popeşti. M-a încântat un copil de la ei, Vlad. I-a făcut praf pe ai mei. A jucat atacant. Se vede că are ABC-ul fotbalului. La 2-1, s-a retras în faţa apărării. A dat dovadă de inteligenţă în joc. Le-am spus şi a lor mei, că fotbalul se mai joacă şi cu mintea. Şi calul aleargă, dar nu dă lapte. Poţi să dai un gol şi să ştii cum să conservi rezultatul. Noi am dat trei la Popeşti, iar apoi ne-am chinuit să nu pierdem. Nu au câştigat adversarii un punct, ci l-am oferit noi, l-am făcut cadou. Şi la Popeşti, şi acasă, cu Măldăreşti. La Popeşti, toate cele trei goluri pe care le-am primit au fost de portar. Adică putea să intervină. Două ni le-a dat fundaşul lor central. Asta e, mergem mai departe”, a spus primarul din Stroeşti, Toma Ciolacu, după cele două remize înregistrate de echipa sa cu Popeşti şi Măldăreşti. În etapa viitoare, Prim Stroeşti are un nou meci dificil. Va juca la Fedeleşoiu, contra beneficiarei celor două remize, Oltul Dăeşti, formaţie aflată pe primul loc în serie. (S.S.)