Volei

CTF Mihai I Bucureşti a câştigat turneul de speranţe din Sala Capela. Voleibaliştii de la CNMB, doar pe locul 3

La finele săptămânii trecute, mai precis vineri, 19 septembrie, în Sala Capela, din Rm. Vâlcea a avut loc primul turneu masculin de volei din cadrul Campionatului Naţional de speranţe. La această competiţie au participat trei echipe. Astfel, pe lângă cea a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, antrenată de profesoara Carmen Ilie, au mai fost prezente CTF Mihai I Bucureşti şi CSŞ Dinicu Golescu Câmpulung. Acestea s-au înfruntat după sistemul fiecare cu fiecare.
Cea mai valoroasă a fost echipa din Capitală, care a câştigat ambele partide, cu CNMB şi Câmpulung cu acelaşi scor: 3-0. Locul secund a fost ocupat de gruparea din Argeş, care a dispus tot cu 3-0 de cea vâlceană. „Mircea cel Bătrân” s-a clasat astfel pe ultima poziţie în ierarhie.
Potrivit afirmaţiilor antrenorului Marius Mărgărit, următorul turneu din cadrul acestei categorii de vârstă se va desfăşura la Bucureşti, la mijlocul lunii viitoare, mai precis pe 16 noiembrie, iar ultimul va avea loc în decembrie, la Câmpulung-Muscel. (N.C.)