CSM Bucureşti a terminat turul pe primul loc. Are un meci în plus faţă de SCM. Duminică începe returul Ligii Florilor

Miercuri, 15 ianuarie, s-a disputat penultimul meci din turul Ligii Florilor (a mai rămas de jucat doar partida dintre Cisnădie şi Buzău, programată pe 23 ianuarie). CSM Bucureşti a primit vizita formaţiei Gloria Bistriţa-Năsăud. Oaspetele nu au reuşit să producă surpriza. Cristina Neagu şi colegele sale au câştigat confruntarea cu scorul de 28-25 (15-15 la pauză). Succesul le-a ajutat pe ”tigroaice” să preia şefia în Liga Florilor. Au terminat turul pe primul loc. Se află la egalitate de puncte cu SCM Rm. Vâlcea, dar au un golaveraj mai bun decât campioana. Acest lucru se datorează faptului că au un meci mai mult decât Vâlcea. Elevele lui Pera nu au jucat partida cu Corona Braşov. În cazul în care rezultatele acestei formaţii se vor anula, atunci CSM Bucureşti va rămâne la un punct în spatele grupării de la poalele Capelei. Altfel, SCM Rm. Vâlcea va fi prima echipă care va debuta în returul Ligii Florilor. Duminică, 19 ianuarie, de la ora 11.00, ”municipalele” vor juca în deplasare cu Dunărea Brăila, o grupare incomodă, aflată la jumătatea clasamentului, care în pauza de iarnă s-a despărţit de Aurelian Roşca. Acum, echipa e pregătită de croatul Neven Hrupec. Tot duminică, CSM Bucureşti va da piept cu HC Zalău, formaţie care în tur, pe teren propriu, a reuşit să învingă vicecampioana cu 25-24. (S.S.)