CS Şirineasa a remizat cu Atletic Bradu (1-1), în amicalul de la Călimăneşti

* cele două goluri au fost marcate de doi vâlceni: Petruţ Tomescu şi, respectiv, Adrian Codin

CS Şirineasa a terminat la egalitate amicalul pe care l-a disputat miercuri, 15 februarie, după amiază, în compania echipei argeşene Atletic Bradu. Partida a avut loc pe stadionul din Călimăneşti şi s-a încheiat cu scorul de 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima repriză.
Elevii lui Adrian Dulcea au fost cei care au înscris primii, prin vâlceanul Adrian Codin (fotbalist originar chiar din Şirineasa). Acesta a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de portarul Iustin Teodorescu, la penaltiul executat de veteranul Iulian Tameş. Ex-fotbalistul de la Dinamo (formaţie pentru care a evoluat timp de şapte sezoane) a împlinit vârsta de 38 de ani pe 6 decembrie 2017. Echipa antrenată de Gabriel Mangalagiu avea să egaleze prin Petruţ Tomescu, care a şutat imparabil, de la 25 de metri.
Vâlcenii puteau să tranşeze meciul în favoarea lor în repriza secundă, dar s-au întrecut în ratări. Ocazii „mari cât roata carului” au fost irosite de Darius Preda (o dată, din postura de singur cu portarul advers) şi Adrian Tilioiu (de trei ori).

Mădălin Dobre, manager general CS Şirineasa:
„Am jucat mult mai bine în repriza secundă; trebuia să ne impunem după numărul ocaziilor pe care le-am avut

La finele partidei din această săptămână, managerul general de la CS Şirineasa, Mădălin Dobre, a declarat că echipa vâlceană ar fi trebuit să se impună, prin prisma numeroaselor ocazii pe care şi le-a creat după pauză. „Am jucat mai bine în repriza secundă. Trebuia să ne impunem după numărul ocaziilor pe care le-am avut. În ceea ce-i priveşte pe argeşeni, în afara golului pe care l-au marcat, după acel penalti ratat, aceştia au mai beneficiat doar de câte o ocazie în fiecare repriză. Una peste alta, meciul a fost unul foarte bun şi util, în perspectiva returului. Din păcate, terenul de joc nu a fost atât de propice pentru fotbal, era plin de noroi, deşi cu o zi înaintea partidei gazonul era acoperit de un strat de 5 centimetri de zăpadă. Starea terenului a afectat vizibil jocul celor două echipe. Până la urmă, poate că ar fi trebuit să jucăm tot la Popeşti, mai ales că cei de acolo ne-au sunat înainte de joc şi au spus că au curăţit terenul de zăpadă şi că totul e OK”, a subliniat Dobre.
Miercuri, la Călimăneşti, antrenorul Gabriel Mangalagiu a trimis pe teren următorul „unsprezece” de start: Iustin Teodorescu – Ionuţ Lăzărescu, Bogdan Popescu, Alin Neacşu, Marian Roşianu, Gheorghiţă Constantinescu, Ion Marian, Petruţ Tomescu, Leo Săraru, Ştefan Răcăreanu, Robert Tănăsescu. Pe parcursul meciului au mai fost introduşi Radu Cîrstoiu, Radu Sorin (portari), Ioan Săraru, Laurenţiu Nicolaescu, Robert Tănăsie, Octavian Marinescu, Marinel Ciocotoiu, Alexandru Chiripuş, Raul Horumbă, Ionuţ Stoleriu, Adrian Tilioiu, Dragoş Preda.

Elevii lui Mangalagiu dispută următorul meci pe 25 februarie, cu AS Vedea Văleni Nicolae Titulescu (din judeţul Olt)

Echipa vâlceană va disputa următorul meci amical sâmbătă, 25 februarie, la Popeşti sau Şirineasa, în compania echipei AS Vedea Văleni Nicolae Titulescu (formaţie clasată pe locul 3 în Liga a IV-a din judeţul Olt). Până la partida respectivă, Gabriel Mangalagiu a pregătit 9 zile de antrenamente zilnice pentru elevii săi, în care va pune accent în special pe pregătirea fizică. (N.C.)