Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

CS Şirineasa, primul eşec după patru meciuri fără înfrângere

* sâmbăta trecută, echipa vâlceană a pierdut cu scorul de 2-0 partida pe care a disputat-o în deplasare, la Sporting Roşiori

Sâmbătă, 13 mai, CS Şirineasa a disputat un nou meci în Liga a III-a. Formaţia pregătită de Gabriel Mangalagiu s-a deplasat la Roşiori, pentru partida cu echipa locală, Sporting. Duelul s-a încheiat cu victoria teleormănenilor, cu scorul de 2-0. Învingătorii au marcat prima oară în minutul 26, prin Iulian Urîtu. Cel de-al doilea gol a picat chiar în minutul 90 şi a fost înscris de Cosmin Călin.

Elevii lui Gabriel Mangalagiu şi-au creat patru mari ocazii de a înscrie

În ciuda înfrângerii, fotbaliştii vâlceni au avut o evoluţie bună la Roşiori, dar s-au lovit din nou de ghinion. În acest sens, demn de menţionat este faptul că, la scorul de 0-0, CS Şirineasa a avut trei mari ocazii de a înscrie. Mai întâi, Ion Marian a scăpat singur spre buturile adverse, dar a fost blocat de portarul Buşcă. Ulterior, a mai ratat Leo Săraru (tot singur cu goal-keeper-ul echipei din Roşiori) şi, din nou, Ion Marian. Iar ca ghinionul să fie complet, gazdele au deschis scorul dintr-o fază fixă, mai precis direct dintr-o lovitură liberă, de la 20 de metri: 1-0.

În minutul 85, vâlcenilor li s-a refuzat un penalti „vizibil şi de pe Lună”

După golul încasat în minutul 26, vâlcenii au continuat să joace bine şi au dominat, fiind mereu la cârma partidei şi în repriza secundă. Pe acest fond bun, a mai apărut o ratare, a lui Darius Preda, singur cu poarta goală. Pe de altă parte, formaţiei antrenate de Gabriel Mangalagiu i s-a refuzat şi un penalti – „vizibil şi de pe Lună” – după un fault grosolan comis asupra lui Narcis Tomescu, dar arbitrul de centru s-a făcut că nu vede infracţiunea. Era minutul 85, iar dacă vâlcenii ar fi beneficiat de un penalti şi l-ar fi transformat, scorul ar fi devenit egal, 1-1. La ultima fază a meciului, când toţi jucătorii de la CS Şirineasa se aflau în suprafaţa adversă de teren, în căutarea golului egalizator, teleormănenii au scăpat pe contraatac şi au stabilit scorul final: 2-0.
În duelul de la Roşiori, antrenorul Gabriel Mangalagiu s-a bazat pe următorii jucători: Iustin Teodorescu – Ioan Săraru (Robert Tănăsie ’62), Alin Neacşu, Ionuţ Lăzărescu, Marian Roşianu, Gheorghiţă Constantinescu, Raul Horumbă (Adrian Tilioiu ’49), Marinel Ciocotoiu, Darius Preda (Narcis Tomescu ’70), Leo Săraru (Ştefan Răcăreanu ’49), Ion Marian. (N.C.)