CS Şirineasa a încasat un gol în minutul 1 şi a marcat decisiv la ultima fază

După cinci luni şi zece zile, CS Şirineasa a obţinut un nou succes în Liga a III-a. Formaţia pregătită de Gabriel Mangalagiu s-a impus cu scorul de 2-1 în faţa echipei FCM Alexandria, golul decisiv fiind marcat în minutul 94, la ultima fază a meciului!

Arbitrul de centru a comis o eroare de „cascadorii râsului”, la golul egalizator

Vâlcenii au început partida cum nu se putea mai prost! Practic, de la 0-1! Iar asta deoarece, după mai puţin de 60 de secunde de joc, Leonard Brînceanu a deschis scorul, profitând de o gafă în defensiva celor de la CS Şirineasa. Egalarea a survenit abia după pauză, în minutul 61, când Ionuţ Lăzărescu a punctat din 8 metri, după un atac prelungit (1-1). Jucătorii de la CS Şirineasa au avut însă emoţii serioase până ce le-a fost contabilizat golul, pentru că arbitrul Octavian Ciucanu, din Braşov, a indicat aiurea ofsaid la acea fază! Centralul a confundat un jucător de rezervă îmbrăcat într-o vestă galbenă, care se încălzea în spatele asistentului Mihai Cantemir, din Făgăraş, cu steagul ridicat al acestuia. După ce s-a consultat însă cu tuşierul, Ciucanu şi-a dat seama că a greşit cu ofsaidul şi a validat golul vâlcenilor.

Marinescu, eliminat pentru că şi-a scos tricoul, după ce a marcat golul victoriei

CS Şirineasa a dat lovitura de graţie în minutul 90+4, când nimeni nu se mai aştepta! Narcis Tomescu a driblat un adversar pe linia de tuşă, a pătruns spre careul oaspeţilor şi a centrat în faţa porţii. Adrian Tilioiu n-a reuşit să lovească mingea, dar aceasta a ajuns la Octavian Marinescu, care a marcat pentru 2-1. Nespus de bucuros, autorul golului victoriei şi-a scos tricoul, uitând că mai avea un galben. Automat, arbitrul i-a arătat lui „Marin” şi cel de-al doilea avertisment, şi implicit şi cartonaşul roşu.
CS Şirineasa va bifa încă trei puncte etapa viitoare, de această dată la „masa verde”, în condiţiile în care ar fi trebuit să înfrunte în deplasare, pe CS Podari, care s-a retras din campionat. Formaţia vâlceană va mai juca din nou în Liga a III-a în runda intermediară de marţi, 10 mai, când va primi, pe teren propriu, de la ora 18.00, vizita echipei doljene ACSO Filiaşi. (N.C.)