Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

CS Şirineasa, doar remiză pe teren propriu, cu Urban Titu (1-1)

unicul gol al echipei vâlcene a fost marcat de Raul Horumbă, direct din lovitură liberă

Reprezentanta Vâlcii în Liga a III-a, CS Şirineasa, a disputat în această după amiază un nou meci pe teren propriu. De această dată, elevii lui Gabriel Mangalagiu au înfruntat pe Urban Titu. Deşi şi-au dorint foarte mult victoria, fotbaliştii vâlceni n-au reuşit decât o remiză (1-1), iar codaşa Seriei a III-a a plecat de la Şirineasa cu un punct nesperat, care probabil nu-i va mai folosi până la urmă la nimic. Pentru formaţia noastră, semieşecul din propriul fief e similar însă cu dezastrul, deoarece e greu de crezut că în etapele următoare vâlcenii vor reuşi să mai bată pe cineva, în condiţiile în care se vor duela cu echipe mult mai puternice.
Prima repriză a meciului cu Urban Titu a semănat cu un meci „de-a morţii şi răniţii”, cu două echipe parcă plictisite de fotbal. Vâlcenii n-au fost capabili să-şi creeze vreo şansă de gol, iar acest lucru le-a dat curaj adversarilor. Spre stupefacţia puţinilor spectatori care au urmărit partida de la Şirineasa, dâmboviţenii au reuşit chiar să înscrie, în minutul 19, prn Andrei Truţă. Acesta l-a învins pe Iustin Teodorescu cu un şut de la 18 metri, sub transversală (0-1).
După pauză, jocul echipei CS Şirineasa s-a mai animat şi au apărut primele ocazii de gol la poarta adversă, irosite însă de Leo Săraru şi Ştefan Răcăreanu. Egalarea a survenit în minutul 62, când Raul Horumbă a transformat impecabil o lovitură liberă de la circa 20 de metri, lateral stânga, trimiţând mingea în colţul lung (1-1). Pe final, vâlcenii au mai avut o altă mare ocazie de a înscrie, prin Marinel Ciocotoiu. Acesta s-a trezit singur cu mingea la picior, în colţul careului de 6 metri, dar a ezitat să şuteze la poartă imediat, iar când a făcut-o a fost prea târziu, fiind blocat de fundaşii adverşi. Astfel s-a înscris istoria acestui meci la finele căruia CS Şirineasa a câştigat primul punct în campionat după cinci înfrângeri consecutive, trei dintre eşecuri fiind în retur.
În acest moment, în partea inferioară a clasamentului Seriei a III-a, pe locurile 8-11 se află ACSO Filiaşi, FCM Alexandria, FCSB II şi CS Mioveni II (toate cu câte 22 de puncte), poziţia a 12-a este ocupată de CS „U” Craiova II (19 puncte), CS Şirineasa a rămas pe locul 13, cu 16 puncte în cont, codaşele ierarhiei (locurile 14-15) fiind în continuare Urban Titu şi CS Podari (ambele cu câte 16 puncte). CS Şirineasa va disputa următoarea partidă în Liga a III-a peste o săptămână, în deplasare, pe terenul echipei Concordia Chiajna II. (N.C.)