Liga 6

CS Mădulari, singura echipă care a reuşit să marcheze trei goluri în poarta liderei

CS Mădulari este recunoscută drept o echipă pe terenul căreia se câştigă greu. A simţit acest lucru pe pielea ei şi Flacăra Horezu. Sâmbătă, 28 octombrie, lidera din Superligă a fost ţinută în şah de gruparea pregătită de Marius Munteanu timp de 60 de minute. Jucătorii liderei se aşteptau să înscrie repede şi să le ia din elan gazdelor. Însă, surpriză! Cei care au deschis scorul au fost cei de la CS Mădulari. După doar trei minute de la primul fluier al arbitrului, dintr-o lovitură liberă din flancul stâng, din apropiere de corner, Bogdan Mihăilă a trimis balonul perfect, pe colţul lung, învingându-l pentru prima dată pe experimentatul Florin Matache. Bucuria gazdelor nu a durat mult. În minutul 10 s-a făcut 1-1. Tânărul Ionuţ Simeanu a fost scăpat din marcaj şi, din 4 metri, a reluat balonul în plasă. Jucătorii pregătiţi de Adi Popa credeau că e doar o chestiune de timp până când se vor desprinde pe tabelă. Însă, cei care au marcat din nou au fost tot adversarii. Acelaşi Bogdan Mihăilă şi-a readus echipa în avantaj. Imediat, atacantul pur-sânge al Flacărei, Bobi Verdeş, şi-a intrat în drepturi şi a făcut 2-2, iar câteva minute mai târziu, căpitanul Raul Nistor, cu un şut sec, de la peste 20 de metri, a marcat pentru 3-2. A fost pentru prima dată când gruparea din Treapt s-a aflat la conducere. La pauză, „tabela” indica, însă, egalitate: 3-3. Mihai Clenci a reuşit şi el să-l învingă pe Matache. Gazdele au jucat de la egal la egal cu horezenii până în minutul 60. Apoi au căzut din punct de vedere fizic şi nu au mai reuşit să ţină ritmul. În ultimele 30 de minute, Flacăra a mai înscris de alte patru ori, prin Bobi Verdeş, de două ori (o dată a fost ajutat şi de un fundaş al gazdelor), Stănică şi Gabriel Precup. Partida s-a încheiat la scorul de 7-3 în favoarea liderei. După acest meci, CS Mădulari se poate lăuda cu faptul că, deşi nu a reuşit să o încurce pe Flacăra în cursa pentru titlu, a marcat trei goluri în poarta acesteia, cum nu a mai făcut-o nicio altă echipă în acest sezon. În zece etape, Flacăra primise doar şapte goluri şi avea 55 înscrise. Altfel spus, nici în acest meci nu a intrat pe teren antrenorul-jucător Adi Popa. Dacă în runda precedentă a fost plecat din localitate, de această dată a fost ţinut pe margine de o accidentare. În altă ordine de idei, în etapa viitoare, prima din retur, Flacăra va întâlni, în Treapt, echipa care i-a dat cele mai mari bătăi de cap în acest sezon, Viitorul Dăeşti, formaţie pe care, în primul meci, a învins-o in-extremis, cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. Partida din Treapt, dintre Flacăra şi Viitorul Dăeşti se va disputa sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 14.00.