CS Guşoeni, victorie de palmares în faţa liderei din play-off-ul Seriei Sud a Ligii a IV-a

După două eşecuri consecutive, CS Guşoeni, cea de-a şasea clasată din play-off-ul Seriei Sud a Ligii a IV-a a reuşit să obţină o victorie de răsunet, sâmbătă, 18 mai, în faţa liderei Viitorul Valea Mare. Formaţia din comuna primarului Nicolae Concioiu s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 5-2 în duelul cu Viitorul. „Încă o dată se dovedeşte faptul că CS Guşoeni este greu de învins acasă. Încercam să ne menţinem pe aceiaşi traiectorie a neînfrângerilor pe teren propriu. În primul rând vreau să felicit toţi jucătorii prezenţi la meciul cu Valea Mare, care au evoluat cu dăruire, ambiţie şi au reuşit să se mobilizeze exemplar pentru această partidă. Chiar dacă s-a disputat la o dată şi oră oarecum neobişnuită pentru jucători şi pentru suporterii echipei noastre, băieţii au făcut un meci foarte bun şi după ce am avut 2 înfrângeri consecutive în deplasare, pe fondul unor absenţe importante din primul «11», iată că am demonstrat încă odată că suntem o echipa greu de învins pe teren propriu. De această dată golgheterul nostru Mădălin Roşu nu a mai lipsit. A deschis scorul încă din startul partidei, după o pasă primită de la Eduard Lăutaru. Acesta a interceptat bine balonul la mijlocul terenului, a sprintat până în careul mare şi a centrat în faţa porţii. Acelaşi Mădălin Rosu a profitat de ieşirea pe centrare a portarului echipei oaspete şi a plasat mingea din colţul careului mare în colţul scurt al porţii celor de la Valea Mare. Oaspeţii au beneficiat de un penalty în a doua parte a primei reprize, dar şi de data aceasta, ca şi în meciul tur, Ionuţ Ciprian Fildiroiu („MAX”), portarul nostru, a apărat. La câteva minute de la reluarea jocului am beneficiat şi noi de un penalti, după o intrare hazardată a unuia dintre fundaşi la Adrian Rusu, lovitură de pedeapsă transformată de acelaşi Mădălin Roşu. 3-1 a fost scorul la pauză, după ce oaspeţii au marcat dintr-un şut de la peste 25 de metri, la colţul lung, traiectoria mingiei fiind ascunsă de jucători. Portarul a văzut târziu mingea. În debutul celei de-a doua reprize, Mădălin Roşu a primit o pasă de la adversar la aproximativ 35 de metri de poarta oaspeţilor, a sprintat şi a marcat singur cu portarul. La jumătatea părţii secunde, oaspeţii au redus din handicap prin cel mai activ jucător al lor, decarul, rămas singur la 7-8 m de poartă după un corner. Spre final, Nicuşor Puia a dus scorul la 5-2 după o incursiune de unul singur prin apărarea celor din Valea Mare. Meciul a fost unul disputat, cu ocazii foarte multe din partea ambelor echipe, însă de această dată am ieşit noi învingători”, a spus Alex Concioiu, reprezentantul formaţiei CS Guşoeni, după victoria în faţa liderei Viitorul Valea Mare. „În economia jocului a contat foarte mult prezenţa celor doi fraţi gemeni de la noi, Adrian şi Narcis Rusu (aceştia lipsind de la partida din Berbeşti ca urmare a decesului bunicului lor, fapt pentru care noi toţi colegii le adresăm condoleanţe şi sperăm să treacă cu bine peste pierderea suferită), care au pasat foarte bine la mijloc şi astfel am reuşit să obţinem o posesie foarte bună în acea zonă. Vreau sa felicit şi jucătorii celor de la Valea Mare, care s-au zbătut şi cu toate că au avut câteva absente importante, au făcut un joc frumos”, a mai adăugat fiul primarului din Guşoeni. (L.S.)