CS Guşoeni a ajuns la cinci victorii în şase meciuri pe teren propriu

Formaţia susţinută de primarul Nicolae Concioiu, CS Guşoeni, pierde foarte rar pe teren propriu. S-a demonstrat acest lucru şi în actualul sezon. Din şase meciuri disputate acasă, a pierdut unul singur, în runda inaugurală, cu Ştiinţa Grădiştea. În rest, numai succese. În deplasare, însă, lucrurile nu au mers bine pentru Alex Concioiu şi colegii săi. CS Guşoeni a luat doar un punct din partidele de afară. E pe locul 6 în Seria Sud a Ligii a IV-a, poziţie ce asigură calificarea în play-off. Cea mai recentă victorie contabilizată pe teren propriu (deşi s-a jucat la Drăgăşani) a fost cu Inter Lăpuşata, în prima etapă din 2019. „În pauza de iarnă ne-au plecat doi jucători, ambii în Superligă, nu în eşaloane inferioare, la Orleşti şi la Băbeni. Adi Stocheci s-a dus la Băbeni sub formă de împrumut. El se va întoarce la vară. Am reuşit să acoperim pierderile suferite. Au revenit alţi doi jucători, printre care şi Eduard Lăutaru, un băiat din Guşoeni, care nu a mai jucat o perioadă din cauza accidentărilor. El a şi marcat în meciul cu Lăpuşata. Am avut ocazii multe în startul partidei: bară şi alte ratări de singur cu portarul. Ocaziile s-au răzbunat. Am primit gol în urma unui corner. A fost 1-0 la pauză. Unii cu ratările, alţii cu golul. În debutul reprizei secunde, au avut şi oaspeţii câteva oportunităţi de a-şi majora avantajul. Apoi noi am reuşit să egalăm prin Eduard Lăutaru. La 1-1, meciul a fost echilibrat. Până la urmă, am reuşit să mai înscriem încă o dată, prin Daniel Zugravu. Am rezistat până la final. S-a terminat 2-1. În pauza competiţională, noi am disputat un singur meci amical, cu juniorii de la Mădulari. A fost mai greu acum să intrăm în ritm, dar cred că ne-a ajutat şi acel joc. Până la urmă, cu Inter Lăpuşata cred că a fost vorba despre determinare. Noi am fost mai motivaţi decât adversarii. Poate a contat şi faptul că adversara nu s-a putut baza pe doi-trei jucători de bază”, a precizat Alex Concioiu, după primul succes oficial din 2019 obţinut de CS Guşoeni. „După cum am mai spus şi cu alte ocazii, obiectivul nostru este să nu pierdem meciurile de pe teren propriu şi să ne menţinem pe loc de play-off. Acum avem la Valea Mare, cu prima clasată. Viitorul joacă acasă şi are prima şansă la obţinerea victoriei. Sper să reuşim, totuşi, să obţinem măcar un punct din această deplasare”, a mai adăugat Alex Concioiu. (S.S.)