Fără categorie

CS Chimia a dat lovitura în 2018, cu 117 medalii obținute pe plan național și internațional

Anul acesta, Clubul Sportiv Chimia Rm. Vâlcea (condus de Lelioara Alexandrescu – foto) a obținut un număr de 117 de medalii, dintre care 95 la campionatele naționale și 22 de medalii la campionatele internaționale (balcanice, europene, mondiale). Secțiile care au adus medalii în vitrina clubului sunt: atletism, box, haltere, karate, kempo, handbal, judo, scrimă și radio. De asemenea, echipa de fotbal-tenis, antrenată de Lazăr Cristian, a fost inscrisă în Campionatul Național de seniori, unde, la finalul campionatului, s-a clasat pe locul 5  din 13 echipe înscrise. Secția de tenis de masă (unde este antrenoare Mihaela Trușcă) a participat în Divizia B și s-a clasat pe locul 5, din 10 echipe înscrise, în timp ce secția de lupte (antrenor Lupu Cornel) a avut sportivi clasați pe locurile V și VII la Campionate Naționale de seniori. Săptămâna aceasta, cu prilejul „Galei Sportivilor anului 2018”, CS Chimia a avut 26 de sportive și cinci antrenori premiați.