CS Chimia a ajuns între primele opt echipe din ţară, la junioare 3

Vineri, 19 mai, junioarele 3 de la CS Chimia au debutat la cel de-al doilea turneu semifinal cu o victorie. La Plopeni, handbalistele pregătite de Nicoleta Lazăr s-au impus cu scorul de 32-23 în faţa formaţiei LPS Focşani. Acelaşi deznodământ a avut şi partida de sâmbătă, cu CSŞ Petroşani. Alicia Gogîrlă şi colegele sale au câştigat acest joc cu scorul de 26-21 şi astfel şi-au asigurat calificarea la turneul final, fără să mai conteze rezultatul din ultimul meci, cu Corona Braşov. În ultima confruntare, de duminică, 21 mai, chimistele au înregistrat o remiză, scor 24-24. Au terminat grupa pe locul secund. Corona s-a clasat pe primul loc, graţie golaverajului mai bun. La acest turneu, clubul Chimia a fost reprezentat de 14 sportive. Din lot au făcut parte: Alexandra Dumitriu, Simona Dozescu, Miruna Drăgan, Alicia Gogîrlă, Ana-Maria Stana, Mălina Petrescu, Georgiana Bărboi, Raluca Ţucu, Diana Dincă, Andreea Comănescu, Giulia Stancu, Rebeca Izvoreanu, Alexia Rogoz şi Alexia Iordache. Pe banca tehnică, pe toată perioada turneului, alături de Nicoleta Lazăr a stat şi Simona Gogârlă. „A fost un turneu greu, poate mai greu decât ne aşteptam. Am întâlnit echipe bune. Singurul meci mai accesibil a fost cel cu LPS Focşani, pe care îl puteam câştiga chiar mai categoric decât am făcut-o. Dar am considerat că trebuie să dăm şansa şi jucătoarelor care au evoluat mai puţin să intre pe teren. Per ansamblu a fost un turneu bun, însă ne aşteptam la mai mult. Sperăm ca la turneul final fetele să fie în cea mai bună formă, să joace cel puţin la nivelul la care au făcut-o în primul turneu semifinal. Ne dorim o medalie, dar o să fie foarte greu. Ştiu că sunt numai echipe foarte bune. E normal să fie aşa. Au mai rămas în joc foarte puţine. Pentru noi e o performanţă că am ajuns în primele opt echipe ale ţării dintr-un total de 78 de formaţii, în condiţiile în care avem jucătoare mai mici de vârstă, majoritatea născute în 2003, spre deosebire de alte echipe, care se bazează în principal pe sportive născute în 2002. Îi mulţumesc Simonei Gogârlă, care a fost alături de mine tot timpul, clubului Chimia, care ne-a sprijinit până acum, dar şi Primăriei Râmnicului, în special domnului primar Mircia Gutău, care ne-a ajutat financiar, astfel încât prezenţa noastră la turneul final să nu fie pusă sub semnul întrebării”, a spus Nicoleta Lazăr, antrenoarea de la CS Chimia, la întoarcerea de la Plopeni.

Turneul final se va desfăşura între 31 mai şi 4 iunie
* chimistele îşi cunosc adversarele din grupă

FRH va organiza turneul final la Comăneşti, în judeţul Bacău. Opt formaţii se vor lupta pentru marele trofeu. Este vorba despre Corona Braşov, Chimia Rm. Vâlcea, Phoenix Baia Mare, CSH Art Galaţi, CSŞ Slobozia, Danubius Galaţi, CSM Bucureşti şi LPS Iaşi. Pentru un loc în semifinale, formaţia pregătită de Nicoleta Lazăr se va duela cu Phoenix Baia Mare, Danubius Galaţi şi CSM Bucureşti. Turneul final se va desfăşura între 31 mai şi 4 iunie. (S.S.)