Atletism

Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre şi Aurel Berbece, multiplii campioni balcanici la atletism masters

Săptămâna trecută, în Slovenia, a avut loc Campionatul Balcanic de Atletism Masters. La acest concurs au fost prezenţi şi patru sportivi vâlceni. Este vorba despre Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre, Aurel Berbece şi Ion Rădoi. Trei dintre ei au reuşit să cucerească, în total, 11 medalii, dintre care opt de aur. Cristina Marciuc a obţinut titlul de campioană balcanică, la categoria 35+, la patru probe. A urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la săritura în înălţime, la săritura în lungime, triplusalt şi ştafetă de 4×100 metri, unde a alergat împreună cu Mihaela Pasăre, Diana Luduşan şi Monica Hordo. A fost primul schimb. La ştafeta balcanică, de 800 metri, 400 metri, 200 metri şi 100 metri, a făcut echipă cu Diana Luduşan, Simona Slădaru şi Monica Hordo. Aici, team-ul României a cucerit medalia de bronz. Cristina Marciuc a alergat 100 metri. Sportiva vâlceană i-a făcut cadou fiicei sale cele cinci medalii cucerite la Celje. Dora a împlinit, miercuri, 10 ani. Cristina Marciuc a participat, în Slovenia, şi la ceremonia de predare a drapelului competiţiei balcanice pentru ediţia de anul viitor, care va avea loc în România. În altă ordine de idei, cu doar câteva săptămâni înainte de Balcaniadă, Marciuc a fost prezentă şi la Campionatul Naţional de Atletism Masters, în aer liber, de la Bucureşti. Aici, a stabilit un nou record naţional la triplusalt (cu o performanţă de 10.09 metri), la categoria 35 de ani+. A cucerit trei titluri de campioană naţională la înălţime, lungime şi triplusalt.

Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, la 74 de ani

Aurel Berbece a cucerit, în Slovenia, două medalii de aur. Decanul de vârstă dintre veteranii de la Vâlcea (Aurel Berbece are 74 ani), a obţinut titlul balcanic la săritura în înălţime, dar şi la 80 metri garduri. Mihaela Pasăre a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului cu ştafeta de 4×100 metri, dar şi la 400 metri garduri. A mai luat medalia de argint la triplusalt şi pe cea de bronz la aruncarea greutăţii. (S.S.)