AtletismAlte sporturi

Cristina Marciuc a cucerit trei medalii de aur la Campionatul Naţional de Atletism Masters, de la Bucureşti

* cu ocazia aniversării, Cătălin Nedelcu şi-a făcut cadou titlul naţional la 60 metri

Vineri, 23 februarie şi sâmbătă, 24 februarie, la Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Atletism Indoor pentru veterani. Printre competitori s-au regăsit şi câţiva sportivi de la poalele Capelei. Rezultatele au fost foarte bune. Cristina Marciuc a urcat de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Aceasta a cucerit medalia de aur la categoria +35 de ani la triplusalt, la înălţime şi la săritura în lungime. Mihaela Pasăre a triumfat la aruncarea greutăţii, dar şi la triplusalt, la +45 de ani. Cu ocazia aniversării a 41 de ani, Cătălin Nedelcu şi-a făcut cadou titlul de campion naţional la +40, în proba de 60 metri plat. Tot la 60 metri, dar la +65 de ani, Ion Rădoi a cucerit argintul, iar la 200 metri, a fost cel mai bun. Toţi cei patru sportivi amintiţi sunt legitimaţi la clubul Chimia Rm. Vâlcea. Următoarele competiţii la care atleţii vâlceni din categoria masters pot participa vor avea loc în perioada următoare. Între 10 şi 11 martie, la Belgrad, în Serbia, se va desfăşura Campionatul Balcanic de Sală pentru Veterani, iar între 19 şi 24 martie, la Madrid, în Spania, este programat Campionatul European de Sală. (S.S.)