Atletism

Cristian Voicu, vicecampion balcanic în proba de 800 metri

În urmă cu o săptămână, la Bucureşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional Şcolar la atletism, pentru juniori I. La acest concurs au fost prezenţi şi câţiva dintre cei mai buni sportivi ai Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”. Dintre aceştia, s-a evidenţiat Cristian Voicu. Elevul Marinelei Mirea a câştigat titlul naţional în proba de 800 metri. Performanţa sa este cu atât mai lăudabilă cu cât a concurat cu sportivi mai mari de vârstă decât el. La aceeaşi competiţie, Andrei Mihăiloiu s-a clasat pe locul 4 la săritura în înălţime, Alexandra Pufu a ocupat locul 5 la 400 metri garduri, iar Alina Preoteasa a terminat cursa de 400 mg pe locul 8. După întrecerea din Capitală, Cristian Voicu a plecat, alături de lotul României, la Campionatul Balcanic din Turcia, de la Istanbul. Şi aici a reuşit să obţină o medalie. Atletul vâlcean a cucerit titlul de vicecampion balcanic în proba de 800 metri. A fost devansat doar de un sportiv al ţării gazdă. În acest an, Voicu mai are de „bifat” cel puţin două concursuri importante pe plan internaţional: Campionatul Mondial de Juniori 2 din Kenya şi Festivalul Olimpic al Tineretului European, din Ungaria. Ambele vor avea loc în luna iulie. (S.S.)