Baschet

Cristi Achim încă mai speră la calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

* campioana României, CSM Oradea, a câştigat dramatic, în prelungiri, meciul cu echipa finlandeză Joensuun Kataja Basket (101-91), dar are şanse mici de a mai evolua în competiţiile continentale în această primăvară

CSM Oradea a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a trece de echipa finlandeză Joensuun Kataja Basket, în penultimul meci din Grupa B a Ligii Campionilor. Miercuri, 18 ianuarie, formaţia antrenată de vâlceanul Cristian Achim s-a impus cu scorul de 101-91, la finele timpului regulamentar de joc scorul fiind egal (85-85).
Bihorenii au trecut la cârma meciului încă din primul sfert, pe care l-au câştigat cu 24-18, dar nordicii au redus din handicap în cel de-al doilea sfert, pe care şi l-au adjudecat la un singur punct diferenţă (22-21). După 45-40 la pauză, a fost rândul elevilor lui Achim să-şi treacă în cont un avantaj de un punct în cel de-al treilea sfert (19-18), astfel că orădenii aveau un avantaj de 6 „lungimi” înaintea ultimelor 10 minute de joc. Finlandezii au reuşit până la urmă să împingă meciul în prelungiri, după ce au câştigat cel de-al patrulea sfert chiar la 6 puncte diferenţă (27-21), rezultatul fiind egal (85-85) după cele 40 de minute regulamentare. Orădenii au fost mai proaspeţi în cele 5 minute suplimentare de joc, pe care le-au câştigat cu 16-6, astfel că şi scorul final le-a fost favorabil cu 101-91.

În ultima rundă, echipa pregătită de tehnicianul vâlcean va juca în Italia

Victoria din această săptămână le-a oferit în continuare bihorenilor şansa de „a-şi juca mai departe cărţile” pentru play-off-ul Ligii Campionilor. Trupa antrenată de vâlceanul Cristian Achim are însă un examen dificil în ultima rundă din Grupa B, când va evolua în deplasare, în fieful echipei italiene Umana Reyer Venezia. Peninsularii nu au pierdut niciun meci pe teren propriu în acest sezon, împotriva celorlalte adversare din Grupa B, astfel că misiunea campionilor României – de a se impune şi a tranşa în favoarea lor calificarea în play-off, de pe locurile 4 sau 5 – este una de-a dreptul imposibilă. Echipa noastră ar putea rămâne în Europa (fie şi în FIBA Europe Cup – dacă va ocupa locurile 5 sau 6), chiar şi în cazul unei înfrângeri în Italia, dar depinde foarte mult de rezultatele care se vor înregistra în celelalte partide. Toate meciurile din ultima rundă a Grupei B a Ligii Campionilor se vor disputa marţi, 24 ianuarie, de la aceeaşi oră (21.30). (N.C.)