Baschet

Cristi Achim, bronz în Campionatul Naţional de baschet masculin

Miercuri, 25 mai, Cristi Achim a cucerit medaliile de bronz cu CSM Oradea, în Liga Naţională de baschet masculin. Echipa antrenată de tehnicianul vâlcean s-a impus, în finala mică a play-off-ului, în faţa formaţiei Atlassib Sibiu, cu scorul de 2-1. Pe 18 mai, trupa de pe Cibin a câştigat primul meci de pe teren propriu, cu 69-63, dar, pe 22 mai, bihorenii au restabilit egalitatea printr-o victorie în Sala „Antonio Alexe”: 70-66.
La mijlocul acestei săptămâni, în cel de-al treilea meci, care a fost şi cel decisiv, fiecare dintre cele două echipe a trecut pe lângă victorie. Deşi a fost condusă cu zece puncte (24-14) după primul sfert, formaţia orădeană a revenit încet-încet pe tabela de marcaj. Elevii lui Achim au recuperat din handicap după ce şi-au adjudecat sfertul 2, cu 21-15, astfel că la pauză sibienii nu mai aveau decât patru puncte în plus: 39-35. Oradea a mai recuperat încă un punct în al treilea sfert (pe care l-a câştigat cu 19-18), iar în ultimele 10 minute de joc, care au fost dramatice, bihorenii şi-au apropiat şi victoria, la limită, cu 72-71.

Vâlceanul a fost campion naţional cu CSM Oradea, în 2016

Aşa cum se cunoaşte, anul trecut, Cristi Achim a fost campion naţional cu CSM Oradea, iar ulterior a reprezentat România în prima ediţie a Ligii Campionilor, unde a ajuns până în faza grupelor principale. Ulterior, echipa orădeană s-a calificat şi în play-off-ul FIBA Europe Cup, când a fost eliminată de turcii de la Usak Sportif, după o victorie pe teren propriu cu 82-72 şi un eşec categoric în deplasare, cu 108-82.
În actuala ediţie a Ligii Naţionale de baschet masculin, CSM Oradea a terminat sezonul regulat doar pe locul 6, dar apoi a urcat pe 4 după faza Top Group. Orădenii au avansat în semifinale printr-o victorie cu 3-0 în sferturile play-off-ului, în dauna formaţiei BC SCM Timişoara. În semifinale, elevii antrenorului vâlcean au fost învinşi însă cu scorul de 3-2 de „U” BT Cluj-Napoca, formaţia de la poalele Feleacului având şanse mari să câştige titlul naţional în acest sezon. (N.C.)