Liga 6

Cozia Călimăneşti a întrerupt parcursul de metronom al liderei

Sâmbătă, 7 decembrie, la Călimăneşti a avut loc derby-ul Superligii din retur, între prima clasată, Minerul Costeşti şi Cozia. În 17 etape, formaţia pregătită de Marius Vlădoi nu a pierdut nici măcar un punct. Era favorită să-şi adauge în palmares o nouă victorie, însă parcursul de metronom al ”minerilor” a fost întrerupt de Alexandru Ştefan şi colegii săi.

Gruparea pregătită de Vasile Ilinca a câştigat partida cu scorul de 2-0. S-a marcat câte un gol pe repriză. Scorul a fost deschis la jumătate primei reprize. Oaspeţii au fost surprinşi pe contraatac. Nonis Duca a trimis un lob peste portar şi a adus-o pe Cozia în avantaj. Gazdele au continuat să stea bine în teren. S-au apărat exemplar şi au intrat la pauză cu avantajul minim. Lidera nu a reuşit să găsească breşe prin defensiva formaţiei din staţiune. În partea secundă, cei care au marcat au fost tot călimăneştenii. În minutul 72, Rădulescu a căzut în careu, iar Lăstun a indicat punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de golgheterul Silviu Rădoi, care a dus scorul la 2-0 şi a cam închis jocul.

”Dacă am fi jucat aşa toate meciurile, cu siguranţă eram mai aproape de Costeşti. Azi băieţii s-au comportat exemplar. S-a văzut determinare, dorinţă de victorie, au respectat planul tactic, faza de apărare au făcut-o foarte bine şi pe contraatac am jucat aşa cum trebuie. Au alergat mult şi merită felicitaţi. În rest, continuăm să ne confruntăm cu aceeaşi problemă, lipsa de efectiv. Practic, în afară de un copil, am mai avut o singură rezervă, pe Lăzărescu, care a intrat în locul lui Sîrbu, care nu mai putea să continue. La cei de la Costeşti erau pe bancă Mihăilă, Puşcatu, Ciocotoiu, Bălţăţeanu. Şi nu mă refer neapărat la nume, ci numeric. (…) Nu am făcut petrecere după meci, că nu am bătut pe Bayern Munchen. A fost un meci, o victorie şi nu trebuie să ne entuziasmăm mai mult decât e cazul. Diferenţa dintre noi şi cei de la Costeşti e de 12 puncte”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul Coziei.