FotbalDiverse

Cozia Călimăneşti, eliminată din Cupa României!

În această după-amiază, Cozia Călimăneşti a jucat în primul tur naţional al Cupei României, cu CSM Slatina. Partida, care a avut loc pe terenul formaţiei slătinene, s-a încheiat favorabil gazdelor. Contrar aşteptărilor, echipa pregătită de fostul atacant al Flacărei Horezu, Bobi Verdeş (care a avut o companie de transferuri spectaculoasă), s-a impus la limită, cu scorul de 3-2. CSM a deschis scorul după doar 15 minute de joc tocmai prin Grigore Ceapă, fostul jucător al Coziei. 1-0 a fost şi scorul pauzei. Elevii lui Vasile Ilinca nu au dezarmat, iar în debutul părţii secunde au reuşit egalarea. Roncea a centrat perfect din lovitură liberă, iar căpitanul Alexandru Ştefan a restabilit egalitatea la 1-1. Gazdele au trecut iar în avantaj, după reuşita lui Gabriel Precup (2-1), dar din nou au fost egalate. Silviu Rădoi a scos un penalti, iar Roncea l-a transformat: 2-2. Oficialii Coziei ar fi vrut şi un cartonaş roşu în această fază, care le-ar fi simplificat finalul de joc, însă „centralul” a acordat doar penalti, nu şi eliminare. Ultimul gol al întâlnirii a fost înscris tot de un jucător al Coziei. În minutul 87, Marian Chiripuş şi-a dat autogol, iar CSM Slatina s-a calificat în turul 2 al Cupei României. În acest meci, antrenorul câştigătoarei Cupei României în Vâlcea, Vasile Ilinca, s-a bazat pe jucătorii: B. Buzilă – Sîrbu, Ştefan, M. Chiripuş, Mazilu, Mojoiu, Roncea, Al. Chiripuş, Ilea, Talpoş (83, Jura), S. Rădoi (85, Biserică). (S.S.)