Liga 6

Cozia Călimăneşti, bronz în Superligă

Formaţia pregătită de Vasile Ilinca a reuşit să câştige „finala” pentru locul 3, cu Unirea Tomşani, Sâmbătă, 8 iunie, Cozia s-a impus, în deplasare, cu scorul de 4-1. La pauză a fost 3-0. Au marcat Gabriel Peti, de două ori şi Rădoi. În partea secundă, gazdele au încercat să anuleze avantajul formaţiei din staţiune. Au redus din handicap, dar nu a fost suficient. Pe final de meci, Cozia a mai punctat o dată, prin Ilea. „A fost greu pentru noi. Ca în multe alte meciuri din acest sezon, nici acum nu am avut întreg lotul la dispoziţiei. Au lipsit Chiripuş, Rădulescu, Badiu şi alţii. Nu am putut folosi nici juniorii, pentru că au avut şi ei meci la barajul Under 19. Am apelat la Ilea, care nu mai jucase de mult timp, Jura, care a prins, de asemenea, puţine minute pe teren, Giuran şi chiar portarul de rezervă de la juniori, Didoiu, care a jucat în «câmp». În partea secundă, gazdele au pus presiune, dar nu am cedat. Locul 3 e mulţumitor pentru noi, ţinând cont de unde am plecat”, a spus Vasile Ilinca, după victoria din ultima etapă, de la Tomşani. (S.S.)