Liga 6Fotbal

Cozia Călimăneşti a rezistat în faţa liderei, Viitorul Dăeşti, până în minutul 87

Sâmbătă dimineaţă, la Călimăneşti, formaţia pregătită de Vasile Ilinca, Cozia, a înfruntat lidera Superligii vâlcene, pe Viitorul Dăeşti, în prima etapă a returului din play-off-ul Superligii. La fiecare întâlnire, gruparea din staţiune a reuşit să le dea o replică bună dăeştenilor. Nici de această dată nu a fost altfel. Cozia a pierdut în minutul 87, la limită, cu scorul de 2-1.

„Am început meciul cu patru juniori în teren, iar pe parcurs au mai intrat alţi doi. Cu şase jucători fără experienţă, e greu să faci faţă unei echipe precum Dăeşti. Ne-au dominat, au avut mai mult posesia. Am făcut greşeli simple, copilăreşti. Ei au deschis scorul în prima repriză, din 11 metri, prin Pîrvu, însă în partea secundă am reuşit să egalăm printr-unul dintre jucătorii tineri, Irimia. Am primit al doilea gol prin minutul 87. Preda a marcat pentru 2-1. Avem 9 seniori cu totul. Acum l-am avut în stare de suspendare pe Rădoi, Chebar e accidentat şi tot aşa. Ţinând cont de toate aceste aspecte, nu ştiu dacă puteam face mai mult. Obiectivul, pentru ultimele etape, este să strângem cât mai multe puncte”, a spus Vasile Ilinca, antrenorul Coziei, după partida cu Viitorul Dăeşti. (L.S.)