FotbalDiverse

Cozia Călimăneşti a câştigat derby-ul cu CS Mădulari şi se îndreaptă spre un nou titlu judeţean la juniori A1

Duminică, 10 martie, la Călimăneşti s-a disputat derby-ul campionatului la juniori A1. Cozia, din localitate, lidera clasamentului, formaţie neînvinsă în 11 etape, a dat piept cu cea de-a doua clasată, CS Mădulari (aflată la trei puncte în spate), practic singura echipă care ar fi putut încurca planurile campioanei en-titre de a cuceri un nou titlu judeţean. Trupa primarului Daniel Dimulescu a făcut o pregătire bună în pauza de iarnă, sub comanda lui Paul Pagău şi Mihai Hăloiu şi spera să producă minunea în staţiune, însă lucrurile nu au mers bine pentru CS Mădulari în primul meci oficial din 2019. După 45 de minute fără gol, în debutul părţii secunde gazdele au preluat controlul jocului. Rareş Tudose a deschis scorul în minutul 47, iar două minute mai târziu decarul Andrei Talpoş a majorat avantajul liderei la 2-0, în urma unui penalti. În minutul 60, acelaşi Andrei Talpoş a executat precis o lovitură liberă şi a încheiat socotelile. Oaspeţii nu au mai avut puterea să revină. Derby-ul s-a încheiat la scorul de 3-0 în favoarea Coziei, condusă în acest meci, de pe bancă, în lipsa antrenorului Venus Gheorghe, de către Gelu Andreescu („Paku”). În urma acestui succes, gruparea din Călimăneşti s-a distanţat la şase puncte de CS Mădulari. Pentru a mai spera la titlu, elevii lui Paul Pagău trebuie să nu mai piardă nici un punct până la final, să câştige returul cu Cozia şi să aştepte ca şi o altă formaţie să reuşească ceea ce până acum a fost imposibil, să învingă campioana en-titre.