Liga 6

Cozia a devenit echipa cu cel mai bun atac din Superligă

În 9 meciuri, Cozia Călimăneşti s-a impus de şapte ori. Mai are o remiză şi o înfrângere. E pe locul 2 în Superligă. Conduce, însă, ierarhia atunci când vine vorba despre goluri marcate. În cele 9 meciuri, formaţia pregătită de Vasile Ilinca a înscris de 39 de ori. Are o medie de peste 4 goluri marcate pe meci. Golaverajul şi l-a îmbunătăţit sâmbătă, 5 octombrie. Formaţia din staţiune a câştigat cu scorul de 7-0 confruntarea cu Unirea Tomşani. Cozia a profitat de faptul că oaspeţii nu au strâns decât 10 jucători pentru acest meci şi au jucat timp de 90 de minute în inferioritatea numerică. Unirea a păstrat proporţiile scorului în limite normale până la pauză. În prima repriză, gazdele au înscris de doar două ori. În partea secundă, însă, au mai marcat de alte cinci ori şi şi-au asigurat o victorie categorică. Pentru Cozia au marcat: Rădoi, de patru ori, Rădulescu, Giuran şi Alexandru Ștefan, din penalti. Pentru acest joc, Vasile Ilinca a mai ”recuperat” doi jucători. ”Doctorul” Tănăsie a revenit după suspendare (în intermediară a stat întrucât avea patru galbene), iar Marinaş a fost folosit o repriză, după problemele medicale pe care le-a acuzat după jocul cu FC Băbeni. (S.S.)