Comuna Budești a câștigat Cupa Satelor pe Vâlcea și va merge la turneul regional al FRF

Echipa de copii născuți în anul 2006, din comuna Budești, a câștigat faza județeană a Cupei Satelor, competiție organizată de Federația Română de Fotbal, în parteneriat cu AJF Vâlcea. Fotbaliștii antrenați de Tică Negrescu au câștigat toate cele trei meciuri, cu Bărbătești (scor 2-0), Șirineasa (3-0), iar, în ultima partidă, s-a impus cu 1-0, contra formației din Stoilești, antrenată de Marian Deaconescu. În urma acestor rezultate, comuna Budești va reprezenta Vâlcea la faza regională a Cupei Satelor, unde va lupta împotriva reprezentantelor județelor Gorj, Dolj, Olt și Mehedinți. Câștigătoarea acestei regiuni va obține dreptul de a participa la turneul final, rezervat celor mai bune opt echipe din România. „Este o performanță ceea ce am reușit, mai ales că îi antrenez de foarte puțin timp pe acești copii și, în plus, mulți dintre ei sunt mai mici ca vârstă față de ceilalți care au participat la faza pe Vâlcea. La turneul regional, care încă nu știm în ce oraș se va desfășura, vom fi însoțiți de domnul primar din Budești, Ionel Vlădulescu. Îi mulțumim din suflet pentru susținere și sperăm să facem o nouă figură frumoasă”, a declarat Tică Negrescu, antrenorul campioanei din Budești. (L.C.)