BoxAlte sporturi

Chimistul Răzvan Neagoe a câştigat Cupa României la box!

Între 24 şi 28 aprilie, la Câmpulung, s-a desfăşurat Cupa României la box pentru juniori. Printre competitori s-a regăsit şi un pugilist de la CS Chimia. Este vorba despre Răzvan Neagoe, sportiv pregătit de Nicolae Dobriţoiu. Răzvan a urcat în ring pentru întrecerea dedicată boxerilor de la categoria 75 de kilograme. A fost cel mai bun! Acesta a câştigat primele trei meciuri înainte de limită, prin abandonul adversarilor. I-a învins pe Sebastian Amoroaia, de la Botoşani, pe Dragoş Bobei, de la Banatul Timişoara şi pe Alin Vancea, de la Sighet. În finală, l-a înfruntat pe Nicolae Marinescu, din Slatina. Pugilistul vâlcean a câştigat meciul fără dubii, la puncte, cu 5-0 şi astfel a devenit cel mai bun sportiv de la categoria 75 kilograme, de la Cupa României de Box pentru juniori. Răzvan Neagoe este elev în clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Până acum, a reuşit să facă faţă pe două planuri, să se descurce atât la învăţătură, cât şi la box. Antrenorul său speră, însă, ca în vacanţa de vară să stea mai mult în sala de antrenament, iar în toamnă să-şi adjudece şi titlul de campion naţional la juniori I. Dacă se va întâmpla acest lucru, Neagoe Jr. poate spera la o participare la Campionatul European de Box. Fratele său mai mare, Marius, care este student la Facultatea de Silvicultură şi Exploatări Forestiere din Braşov, îl poate ajuta în pregătire. Acesta practică, de asemenea, sportul cu mănuşi. Marius are în plan participarea la Campionatul Naţional de Box pentru seniori. (S.S.)