Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Chimistele au făcut instrucţie cu handbalistele de la Dunăre

voina raduDunărea Brăila – CS Oltchim 15-32 (4-18)

Totul merge strună în campionat pentru handbalistele de la Oltchim. După succesul categoric de pe teren propriu, cu HCM Buzău, chimistele au dat o lecţie de handbal şi jucătoarelor de la Dunărea Brăila. Deşi sunt poziţionate la mijlocul clasamentului, nu foarte departe de echipele cu pretenţii din Liga Naţională, jucătoarele echipei din Brăila n-au reuşit să „rupă norii” în partida cu gruparea campioană a României. Şi-au demonstrat limitele încă din prima repriză, dezamăgindu-i pe cei aproximativ 2000 de spectatori, veniţi în sala din Brăila pentru a urmări un spectacol handbalistic. Oltchim a început să defileze încă din primele momente ale întâlnirii şi s-a desprins la cinci goluri diferenţă după 10 minute de joc (scor 2-7). A urmat o perioadă de secetă pentru gazde, care s-au văzut nevoite să îndure umilinţa: aproape o jumătate de repriză în care nu au reuşit să marcheze nici măcar din 7 metri şi un avantaj pentru Oltchim irecuperabil (2-14). Până la finalul primului mitan gazdele au mai marcat doar de două ori şi au intrat la pauză la scorul de 4-18. Brăilencele s-au mai trezit în partea secundă, dar n-au reuşit să emită pretenţii prea mari în faţa „galacticelor”. Chiar dacă şi-au permis să se relaxeze în partea secundă şi să încerce şi câteva faze-spectacol, pentru deliciul spectatorilor, campioanele României au terminat meciul de la Brăila en-fanfare, consemnând la final un avantaj de 17 goluri: 15-32. Victoria cu Dunărea Brăila a fost cea de-a 20-a din actualul sezon pentru CS Oltchim, care mai are de disputat doar cinci etape până la cucerirea unui noi titlu de campioană a României. De fapt, acest lucru s-ar putea produce chiar mai devreme. Oltchim are un avans de şapte puncte faţă de următoarea clasată, „U” Jolidon Cluj, astfel că până la Paşti, după meciul cu Zalău, ar putea fi declarată deja câştigătoare a actualei ediţii de Liga Naţională.
În meciul cu Oltchim au punctat pentru Dunărea Brăila: Moldovan (8), Tomuleanu (2), Drăguţ (2), Luca (2), Lazarin (1).
Oltchim a punctat prin: Ardean (6), Han (5), Stanca (5), Pidpalova (4), Ozel (3), Farcău (3), Fiera (2), Managarova (2), Geiger (1), Manea (1).