Liga 6

Chimia a rezistat doar o repriză în faţa viceliderei, Minerul Costeşti

Sâmbătă, 3 noiembrie, pe stadionul CSŞ din nordul Râmnicului, s-a desfăşurat partida dintre Chimia 1973 Rm. Vâlcea şi Minerul Costeşti. În tur, trupa lui Răvan Milosteanu s-a impus la limită, cu scorul de 2-1 în faţa lui Nicolae Popa şi a colegilor săi. Atunci, chimiştii s-au considerat dezavantajaţi de anumite decizii ale arbitrilor, astfel că de această dată au solicitat brigadă externă. A venit Colţescu, însă Chimia nu a mai arătat la fel de bine ca în tur. A rezistat în faţa „minerilor” doar aproximativ 35 de minute. Gazdele au deschis scorul în minutul 27. Ilya a centrat perfect pentru Ciprian Vlădoi, care a împins balonul în plasă cu capul. 10 minute mai târziu s-a făcut 1-1. Dintr-o aruncare de la margine, mingea a ajuns în careu până la Vali Mihalcea, care a restabilit egalitatea tot cu o lovitură de cap. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, printr-o execuţie similară cu cea din care s-au înscris primele două goluri ale întâlnirii, Nicolescu a băgat şi el mingea în poartă, însă golul nu a fost validat. Mitruţi a ridicat off-side. Aşadar, primele 45 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 1-1.
Partea secundă a început cu o ocazie mare a oaspeţilor. Băiţa a reuşit să-şi salveze echipa, respingând balonul de pe linia porţii. Până la urmă, însă, Minerul a trecut în avantaj. În minutul 52, Milosteanu a scos penalty pentru echipa sa. Vladu l-a transformat şi s-a făcut 2-1 pentru Costeşti. În momentul primirii penalty-ului, gazdele erau în inferioritate numerică, după ce Proteasa a ieşit de pe teren accidentat, pentru a primi îngrijiri medicale. După ce au trecut în avantaj, „minerii” s-au descătuşat. Au mai înscris de alte trei ori până la final. „Sică” Vlad şi-a trecut în cont „dubla”. A marcat pentru 3-1, dar şi ultimul gol al întâlnirii. Pentru vicelideră a mai înscris şi „Bobby” Mihăilă. Partida s-a încheiat la scorul de 5-1 în favoarea grupării susţinută de primarul Toma Peştereanu, care, după două deplasări, va reveni, în etapa viitoare, pe teren propriu, pe stadionul Hidro, unde va avea loc partida cu penultima clasată, Olteţul Alunu 2016. Duminică, 11 noiembrie, Chimia joacă la Mihăeşti. Are nevoie de o victorie, pentru a spera că rămâne în grafic pentru play-off-ul Superligii.