Chimia, medalie de bronz la junioare 3

Între 9 şi 13 mai, la Sfântu Gheorghe, s-a desfăşurat turneul final de junioare 3. Două echipe vâlcene au acces în această fază a competiţiei: Chimia Rm. Vâlcea şi Energetic. Ambele au făcut cinste handbalului feminin vâlcean. Formaţia pregătită de Ionel Gheorghe şi Stăncuţa Guiu a ocupat locul 4 la nivel naţional, în timp ce gruparea antrenată de Nicoleta Lazăr şi Simona Gogîrlă a cucerit medalia de bronz. Opt echipe s-au luptat pentru titlul naţional. Acestea au fost împărţite în două grupe. Chimia s-a regăsit în prima dintre ele, unde s-au mai aflat: CSM Bucureşti, Pegasus Tg. Mureş şi CSŞ 2 Baia Mare. Alicia Gogîrlă şi colegele sale nu au pierdut nici un meci. Au câştigat cu scorul de 33-25 confruntarea cu Pegasus Tg. Mureş, s-au impus cu scorul de 27-19 în faţa celor de la CSŞ 2 Baia Mare, iar partida cu CSM Bucureşti au terminat-o la egalitate, scor 24-24. Dacă ar fi câştigat, s-ar fi clasat pe primul loc în grupă şi astfel, în semifinale, ar fi dat peste Energetic. Nu s-a întâmplat aşa! Datorită golaverajului mai bun, „tigroaicele” din Bucureşti au câştigat grupa. În cealaltă serie, Energetic a terminat tot pe locul secund. A pierdut cu Corona Braşov (27-20), a câştigat cu CSŞ Bacău (30-20) şi a remizat cu CSŞ Drobeta Tr. Severin (27-27). În atare condiţii, Energetic a dat, în semifinale, peste CSM Bucureşti, în timp ce Chimia a înfruntat Corona Braşov. Ambele formaţii vâlcene au pierdut meciurile din penultimul act (Chimia, cu scorul de 31-28, iar Energetic, cu 29-23). Astfel, au ratat şi şansa de a lupta pentru marele trofeu. Duminică, 13 mai, handbalistele vâlcene s-au duelat între ele pentru medalia de bronz. În cele din urmă, aceasta a ajuns la CS Chimia, care a câştigat finala mică, cu Energetic, cu scorul de 29-15. Titlul naţional le-a revenit jucătoarelor de la Corona Braşov, care au câştigat trofeul după prelungiri, la un gol diferenţă: scor 29-28.

„Am avut un ghinion fantastic! Puteam obţine aurul! Poate reuşim acest lucru cu junioarele 2”

Antrenoarea campioanei en-titre de la junioare 3, Nicoleta Lazăr, crede că echipa sa putea obţine mai mult decât medalia de bronz la ediţia din acest an a turneului final de junioare 3. „Am avut un ghinion fantastic! Puteam obţine aurul! Cu CSM Bucureşti, în grupă, am fost egalate în ultima secundă. Conduceam, au avut ele mingea, au dat pasă direct la extremă şi dintr-o aruncare din corner, ne-am băgat singure mingea în poartă. Aşa a fost să fie! Dacă am fi câştigat, ne-am fi situat pe primul loc în grupă. Am fi jucat în semifinale cu Energetic, nu cu Corona Braşov. Acum aveam aurul la gât, nu medalia de bronz! Acel egal ne-a dus pe locul 2. După acest meci greu, cu CSM Bucureşti, de vineri după-amiază, sâmbătă dimineaţa am jucat cu Corona Braşov. Am condus în prima repriză şi la diferenţă de şapte goluri! În partea secundă, nu-mi explic ce s-a întâmplat. Am avut o decădere şi am pierdut jocul. Pentru Chimia urmează turneul semifinal de junioare 2. Patru jucătoare de la echipa de junioare 3 vor juca şi acolo. Restul sunt cele care au obţinut titlul naţional de junioare 3 în sezonul trecut. Sper să facem o figură frumoasă şi la acest nivel. Poate reuşim să luăm aurul aici. Mulţumesc fetelor, părinţilor, primarului Gutău şi Primăriei Râmnicului, care ne-au ajutat să putem participa la turneul final de junioare 3 şi la turneele de junioare 2, clubului Chimia, dar şi celor de la Green Point, pentru frumosul echipament oferit cu ocazia competiţiei de la Sf. Gheorghe”, a declarat Nicoleta Lazăr, la întoarcerea de la turneul final.

Alicia Gogîrlă, cea mai bună jucătoare din România, din generaţia sa

Cea mai bună jucătoare a turneului final de la Sfântu Gheorghe a fost Alicia Gogîrlă. Fiica Simonei Gogîrlă a câştigat trei premii individuale. A luat titlul de golgheter (52 de goluri), a fost declarată cel mai bun inter dreapta şi MVP-ului competiţiei. De asemenea, tot din tabăra Chimiei, Andreea Ailincăi a fost desemnată cea mai bună apărătoare. În afara acestora, din lotul pe care Chimia s-a bazat la turneul final au mai făcut parte: Elena Marica, Alexandra Dumitriu, Noemi Dumitraşcu, Ana Maria Stana, Alexia Iordache, Diana Dincă, Andreea Comănescu, Cristina Vegheanu, Raluca Ţucu, Patricia Zota, Cristina Bogoslov şi Karina Băjenaru. Din lot a lipsit o jucătoare importantă, polivalentă, Alexia Rogoz, care a suferit o accidentare serioasă, cu câteva zile înaintea turneului final. Antrenorii Chimiei cred că, dacă ar fi avut-o şi pe Alexia în lot, s-ar fi putut bucura acum de un nou titlu naţional.

După locul 7 la junioare 1, Energetic a terminat în „careul de aşi” campionatul de junioare 3

Chiar dacă nu a obţinut o medalie, merită lăudată şi performanţa handbalistelor de la Energetic. După ce au terminat campionatul de junioare I pe locul 7 la nivel naţional, acestea au reuşit să intre în „careul de aşi” la junioare 3. Elevele lui Ionel Gheorghe şi Stăncuţa Guiu au terminat campionatul în primele 4 cele mai bune echipe din ţară. Din lot au făcut parte: Mara Zaharia, Alina Florescu, Rebeca Guiu, Bianca Pîrcălăbescu, Bianca Neacşu, Briana Negrea, Vanessa Predescu, Roberta Gheorghe, Teodora Buga, Egilia Lungu Arca, Ştefania Dumitraşcu, Ştefania Baciu, Ingrid Iordache şi Alexandra Tucan. (S.S.)